;

Legfőbb Ügyészség;Polt Péter;Integritás Hatóság;

- Megbeszélte Polt Péter az Integritás Hatóság NER-t mentegető elnökével, mit tehetnek a korrupció visszaszorításáért

Szerencsére mind a ketten meg voltak elégedve a találkozóval. 

Polt Péter legfőbb ügyész a mai napon hivatalában fogadta az Integritás Hatóság elnökét, Biró Ferencet. A legfőbb ügyész által kezdeményezett találkozó célja az ügyészség korrupció ellenes tevékenységének bemutatása, az Integritás Hatóság megkezdett munkájának összefoglalása, valamint a két szervezet közötti munkamegállapodás előkészítése volt - közölte lapunkhoz is eljuttatott tájékoztatásában a Legfőbb Ügyészség.

Mint írják, mindketten eredményesnek ítélték a találkozót. Polt Péter legfőbb ügyész ismertette az ügyészség korrupcióellenes tevékenységét, külön kiemelve a Központi Nyomozó Főügyészséget, amelynek egyik fő feladata az államigazgatásban, döntéshozatali jogkörrel rendelkezők esetében felmerülő hivatali vesztegetés, hivatali vesztegetés elfogadása, befolyás vásárlása esetén való eljárás. A legfőbb ügyész bemutatta azt a nemzetközi tevékenységet, amit a magyar ügyészség a korrupció megfékezése érdekében végez. Külön kiemelte a Eurostattal, az OLAF-fal és az Európai Ügyészséggel való kiváló együttműködést.

Utóbbi két szervezettel a magyar ügyészségnek munkamegállapodása van a gyakorlati kérdések kereteinek meghatározásáról. A találkozón a legfőbb ügyész ismertette azokat a feladatokat, amelyeket az új jogintézmény, az un. „kiegészítő pótmagánvád” létrehozásával a jogalkotó az ügyészségre rótt. Bemutatta azt az edukációs tevékenységet és kommunikációs megoldásokat, amelyek a felülbírálati indítvánnyal élni kívánó állampolgárok és szervezetek rendelkezésére állnak, és elérhetők az ügyészség honlapján keresztül. Az Integritás Hatóság elnöke tájékoztatta a legfőbb ügyészt a szervezet megalakulása óta tett lépéseiről, illetve a civil szervezeteknek is teret biztosító Korrupcióellenes Munkacsoport felállításáról és a Munkacsoportban végzett munkáról.

Mindketten egyetértettek abban, hogy rövid időn belül kidolgoznak egy olyan munkamegállapodást, amely a gyakorlati együttműködés kérdéseit rendezi majd. A vádhatóság emlékeztetett, a magyar ügyészség vádmonopóliumát az uniós pénzek felhasználásának hatékonyabb ellenőrzése érdekében hozott jogszabályok, jogszabálymódosítások sem érintik. Az ügyészség alkotmányos helyzete nem változott, független szervezet, amely csak a törvényeknek van alárendelve, más szervezet nem utasíthatja, feladata az állam büntetőigényének érvényesítése.

Úgy vélik, a központilag szervezett demonstrációk nem értek célt.