Petőfi Sándor;

- Kár az Alföldet vadnyugatra cserélni

Tegnap debütált A helység kalapácsa a Duna TV műsorán, a tavaly forgatott feldolgozás új köntösbe öltöztette a magyar irodalom remekét, kár, hogy az efelé tett igyekezet fölösleges volt. Petőfi Sándor közkedvelt elbeszélő költeményét az alkotók westernvilágba álmodták, és bár a szöveg igényes gondozásba került (dramaturg: Somogyi György), valamint a képi világ jól működő egységbe forr a képernyőn (operatőr: Hartung Dávid), a végeredmény hagy kívánnivalót maga után.

A koncepció alapvető hibája ugyanis, hogy elfelejti: A helység kalapácsa eposzparódia, tehát egy nagyon konkrét műfajt helyez banális helyzetbe; a műfajparódiát értelmetlen újabb csavarral szintén banalizált kulturális környezetbe ékelni, ugyanis ettől az adaptáció nem lesz vicces. Míg olvasás közben máig fel-felnevetünk Petőfi szellemes művén, addig a MEGAFILM Service gyártásában készült munkán jóindulattal is csak mosolyogni lehet. A színészgárda igen erős, bár nem túl heterogén, a producer Kálomista Gábor szinte minden szerepet a Thália társulatára osztott. Remekel a filmben Cserna Antal mint lágyszívű kántor, Györgyi Anna szemérmetes Erzsók szerepében, de nem elhanyagolható a Bagarját alakító Nagy Viktor vagy a mesélő Zayzon Zsolt jelenléte sem. Nem ötlettelen adaptáció, nincs értelme „Aranybullát kiáltani”, viszont kár, hogy a rendező Dombrovszky Linda nem ismerte föl, mennyivel humorosabb és élettel telibb – még jó 180 év távlatából is – Petőfi Sándor műve, hogy egy olyan irodalmi alkotással van dolgunk, aminek tökéletes egységét nem érdemes megbontani, és vadnyugatparódiává tenni, mert az eredmény csak rosszabb lesz az eredetinél. Valahol orbitális öngól épp a Petőfi-bicentenárium idején a költő slágerművét elszakítani hazai közegétől, miközben a kormány épp a fogyasztóvédelmet bízta meg a magyartalan reklámok megzabolázásával. Még szerencse, hogy A helység kalapácsát olvasni még mindig rémítő módra szeretjük. 

Infó:

A helység kalapácsa

Duna TV január 22.

Holnap mutatják be egy budapesti filmfesztiválon az egyik legnagyobb európai klímaperről szóló alkotást, amelynek tanulságai magyar szempontból sem érdektelenek.