Az Utcajogász Egyesület A Város Mindenkié (AVM) szervezetből nőtte ki magát, 2016 óta működik önálló szervezetként. Az első pillanattól kezdve küszöb nélküli jogsegélynyújtás volt a célkitűzésük. Ez azt jelenti, hogy szó szerint kint vannak az utcán, konkrétan Budapesten, a Blaha Lujza téren, és egy kempingasztal mellett, kisszékeken ülve fogadják az ügyfeleiket. „Eleinte kifejezetten hajléktalan emberek megsegítése volt a cél, de a munkánk során egyre inkább előtérbe kerültek egyéb, a lakhatással kapcsolatos, illetve szociális kérdések is, így most úgy definiáljuk magunkat, hogy a hajléktalan vagy lakhatási szegénységben élő emberek számára nyújtunk ingyenes jogi tanácsadást” - mondta lapunknak Grosicsné Nagy Katalin, az egyesület társelnöke.
A csapat minden pénteken 15-17 óráig várja személyesen a rászorulókat, mindegy, hogy ünnepnap van, hogy esik a hó, vagy süvít a szél. Emellett telefonon és e-mailben is lehet hozzájuk fordulni jogi segítségért. 2022-ben több mint ezren vették igénybe az egyesület szolgáltatását. A kilakoltatási és árverezési moratórium megszűnését követően – június közepétől – mintegy 30 százalékkal ugrott meg a forgalmuk. „A legtöbb ügyfelünk folyamatban lévő végrehajtási üggyel kapcsolatban kér tőlünk segítséget. Ezek lehetnek közüzemi számlákból, hitelekből fennálló adósságok, önkormányzati lakás bérleti díjából felhalmozódott adósságok miatti végrehajtási eljárások, illetve ingatlankiürítéssel kapcsolatos peres eljárás következtében folyó végrehajtási eljárások, de gyakoriak a szociális ellátások megvonásával, igénylésével kapcsolatos ügyek is. Jellemzőek még a szociális bérlakások szerződésével kapcsolatos problémák, de vannak szabálysértési ügyeink is” - foglalja össze a társelnök.
Az érdemi jogi segítségnyújtás minden esetben azon múlik, hogy milyen szakaszban van az adott ügy – tette hozzá a jogász. „Ha egy ingatlan kiürítésével kapcsolatos végrehajtási eljárásban már azzal az értesítéssel jön az ügyfél, hogy a kezében tartja azt a papírt, amelyben a végrehajtó megjelölte a dátumot, hogy mikor érkezik a karhatalommal kiüríteni az ingatlant, az utcajogász már nem tud érdemi segítséget nyújtani. De ha még csak folyamatban van az eljárás, akkor be lehet nyújtani a végrehajtási eljárás felfüggesztése iránti kérelmet. Vagy a felhalmozódott adósságállomány esetében tudunk a követelés jogosultjával egyezséget, részletfizetési megállapodást kötni, szintén végrehajtás felfüggesztése iránti kérelmet benyújtani. Mi más mércével mérjük a sikereket, nekünk a kis eredmények is nagyon fontosak. Például ha egy hajléktalan embernek nem kell kifizetni egy szabálysértési bírságot. Vagy ha valaki most éppen munkanélküli, de kilátásban van, hogy el fog tudni helyezkedni, újra lesz jövedelme, és addig is sikerül felfüggeszteni a végrehajtási eljárást. De az is előfordult, hogy sikerült visszaállítani önkormányzati lakás bérleti szerződését – ilyen esetekben az AVM közreműködését szoktuk kérni.”
Grosicsné Nagy Katalin azt is elmondta, hogy tapasztalata szerint nagyon sok embernek már az is hatalmas segítséget jelent, hogy egyáltalán el tudja mondani a problémáját, hogy meghallgatják őt. Már attól megkönnyebbülnek, hogy a helyzetükre van megoldás. Az egyesület 20-22 fővel tevékenykedik, vannak köztük jogászok, joghallgatók, ügyvédek, jogtanácsosok, illetve hajléktalanságban érintett személyek is. „Amikor a Blaha Lujza téren a személyes ügyfélfogadást tartjuk, ők segítenek a szervezésben, meghatározzák az ügyfelek sorrendjét, fenntartják a rendet, de tanácsokat is adnak, hogy hol vehet igénybe étkezést, hol van ruhaosztás, éjszakára melyik ellátó intézménybe tud behúzódni.”
Mi motiválja a jogászokat az önkéntes, ingyenes munkavégzésben? „A segíteni akarás” – vágja rá a társelnök. „Folyamatosan küzdünk a jogrendszer igazságtalanságai ellen, és mindannyian valljuk azt az alapvetést, hogy a jogérvényesítés lehetősége azoknak is jár, akiknek nincs pénzük ügyvédet fogadni. Természetesen itt is előfordul, hogy valaki vissza akar ezzel élni, de igyekszünk kiszűrni, hogy kik azok, akik valóban rászorulnak erre a szolgáltatásra. Minden évben tartunk toborzást, önkénteseket várunk a csapatunkba, és felkészítő képzéseik során szituációs gyakorlatokat is tartunk. Ilyen tipikus helyzetgyakorlat, amikor egy olyan ügyfél érkezik, akiről néhány mondat után kiderül, hogy nem tartozik a célcsoportunkhoz. Felkészítjük az önkénteseinket arra, hogy ezt hogyan lehet jól kezelni, hogy ebből ne legyen nézeteltérés. Finoman az ügyfél értésére kell adni, hogy a mi ingyenes jogi segítségnyújtásunk az általunk meghatározott célcsoportokra vonatkozik. De még ilyen esetben is igyekszünk információt adni.”
Sokan érdeklődnek végrendelettel, öröklési joggal, családjoggal kapcsolatban, amik ugyan nem tartoznak az egyesület ügycsoportjai közé, de ilyen esetekben is igyekeznek egy általános tájékoztatást nyújtani. Ugyancsak előfordul, hogy büntetőügyben kérnek tőlük segítséget, de ilyen perképviseletet egyáltalán nem vállalnak. Annak ellenére, hogy az ügyfélkörük elsősorban a hajléktalanok közül kerül ki, sokan a médiából értesülnek az egyesület működéséről. Emellett természetesen a hajléktalanellátó intézményekben egymástól is hallanak az ingyenes jogesélyről. A kerületi családsegítő szolgálatai szintén fontos partnerek abban, hogy a rászorulókhoz eljusson ez az információ.
A legnagyobb kihívás, amivel az egyesület küzd, a létszám. Mivel a jogászok, joghallgatók a munkájuk, tanulmányaik mellett végzik ezt az önkéntes munkát, így nagyon korlátozottak a kapacitásaik. Mindamellett, hogy ők ingyenesen végzik a tevékenységüket, az egyesület fenntartása, az adminisztráció, az irodabérlet, adott esetben az illetékek kifizetése anyagi forrásokat és időt egyaránt igényel. Nagy könnyebbséget jelentene, ha a jogászok kizárólag a jogi tevékenységre tudnának koncentrálni, ennek érdekében nemrégiben egy kiváló sajtós és egy lelkes adományszerző kollégával bővült az egyesület létszáma.
Elismerés
A Fővárosi Önkormányzat 2022-ben alapította Az Év Fővárosi Civil Szervezete elismerő címet, amelyre minden évben pályázati úton jelentkezhet bármely, legalább egy éve működő budapesti civil szervezet. A budapestiek szavazhatják meg, hogy az adott évben pályázók közül melyik civil szervezet járult hozzá leginkább a főváros fejlődéséhez és az itt élők jólétéhez. Az első győztes az Utcajogász Egyesület lett, tevékenységüknek jelképes elismeréseként egymillió forint pénzjutalomban részesülnek, és megkapták a Városháza szimbolikus kulcsát.