labdarúgás;Philip Mulryne;

- Pap lett Beckham volt csapattársa

Philip Mulryne, a 27-szeres északír válogatott labdarúgó megunta a pénzt, a modelleket és az alkoholizálást, a futball után a vallásban találta meg önmagát.

A napjainkban 45 esztendős Phil Mulryne érdekes életutat választott magának. Futballkarrierje a Manchester United utánpótláscsapatában indult, 1995-ben az ifjúsági FA Kupát megnyerte. Mulryne 1997 februárjában debütált Belgium ellen az északír válogatottban, mindezt tette úgy, hogy még nem lépett pályára a vörös ördögök felnőtt csapatában. Először egy Ligakupa-meccsen kapott bizalmat a Manchester United legendás edzőjétől, Sir Alex Fergussontól, aki később mindössze néhányszor – ebből egyszer a Premier League-ben – vetette be a futballistát, aki csatárként, középpályásként és jobb szélsőként is tehetségesnek bizonyult. „Jegelése” nem véletlen, hiszen akkoriban olyan játékosok voltak a Manchester United keretében, mint David Beckham, Nicky Butt, Paul Scholes, Andy Cole vagy Ole Gunnar Solskjaer.

1999-ben 500 ezer fontért Mulryne a Norwich csapatához igazolt, a kanáriknál hat év alatt 161 tétmeccs jutott neki, s a válogatottban is szépen gyarapította pályára lépései számát. Pályafutása érdemi része 2005-ben véget ért, ekkor távozott a Norwichtól, későbbi csapataiban pedig szinten egyáltalán nem kapott már lehetőséget. Ennek ellenére a válogatottban 2007-ig számítottak rá, túlzott alkoholfogyasztás miatt ott is elköszöntek tőle, s 2008-ban hagyott fel végleg a futballal.

A játékos karrierje csúcsán évi 600 ezer fontot is megkeresett, azaz anyagilag gondtalan életet élhetett, ám ennek ellenére nem érezte magát boldognak. Mindössze 30 éves volt ekkor, az élete pedig ekkor vett nem várt fordulatot. Ahelyett, hogy mondjuk edzőként folytatta volna, a hit felé fordult, s később katolikus pappá vált. „Az utolsó norwichi évemben kezdődött, akkor még nem gondoltam erre, csak arra jöttem rá, hogy elégedetlen vagyok az életemmel. Ez indított el azon az úton, hogy felfedezzem a hitemet” – fogalmazott a korábbi focista, aki nagyon megdöbbent, hogy miért nem tudott örülni annak, amit minden fiatal férfi akar.

Mulryne – akinek a modell Nicola Chapman volt a barátnője – elkezdett rendszeresen misére járni és imádkozni, valamint önkéntes volt egy hajléktalanszállón. „A labdarúgás tele volt sikerekkel és hullámvölgyekkel, itt pedig egy állandó jellegű elégedettséget éreztem” – indokolta döntését.

Filozófiai tanulmányait a belfasti Queen’s Egyetemen és a birminghami nemzetközi katolikus főiskolán, a Maryvale Intézetben végezte, majd egy évig teológiát tanult a Pápai Ír Kollégium diákjaként Rómában, a Pápai Gergely Egyetemen. 2012-ben kezdte meg a noviciátust. 2016-ban Diarmuid Martin dublini érsek diakónussá, egy évvel később Joseph Augustine Di Noia OP érsek pedig pappá szentelte a korábbi focistát, aki domonkos rendi szerzetes lett. Mulryne-t azóta tisztelendő atyának szólítják.

Az északír focista egyébiránt nem az első Premier League-labdarúgó, aki szerepet vállalt az egyházban. A Chelsea és a Newcastle korábbi játékosa, Gavin Peacock 2008-ban Kanadába költözött, hogy teológiát tanuljon, jelenleg pedig a Calvary Grace Church evangélikus lelkésze Calgaryban. Hazai példaként, a 2012-ben 80 esztendősen elhunyt Kovács I Sándort lehet említeni. Igaz, a Debrecen egykori balhátvédje és csapatkapitánya előbb volt teológushallgató, mint focista. Később református lelkészként is tevékenykedett Hajdúböszörményben, Hajdúszoboszlón és Kunmadarason. Az atyának becézett bekk 1964. november 24-én a Tatabánya elleni nyertes bajnoki előtt csapatkapitányként emelhette magasba a Népszava serlegét, amelyet akkoriban a legsportszerűbb alakulat kapott meg.

Hosszú, forró tél.