Ismét felmerült annak lehetősége, hogy Magyarország is beszerezzen az ukrajnai háborúban bizonyított HIMARS amerikai rakéta-sorozatvetőket – erről számolt be hétfőn a Szabad Európa honvédelmi minisztériumi forrásokra hivatkozva.
A portál szerint erről a Honvédelmi Minisztérium (HM) kötelékébe jelenleg vagy korábban tartozó több forrás is beszélt. Az illetékesek szerint az elmúlt években többször is felmerült a HIMARS beszerzése, ám ez végül amiatt hiúsult meg, mert más beszerzéseket fontosabbnak bizonyultak. Igaz, döntés még nem született, a HM sajtóosztálya pedig még nem válaszolt a portálnak a beszerzéssel kapcsolatos kérdéseire.
Mint azt megjegyzik, Magyarország még nem rendelkezik ilyen eszközzel (a térségben rajtunk kívül még Szlovákia és Horvátország sem vásárolt belőle). Az egyik forrás felhívta a figyelmet arra, hogy a fegyver mennyire bevált az ukrán hadseregnek, amely a HIMARS nélkül például nem tudta volna visszafoglalni Herszont.
Lezártak az oroszok egy hidat Herszonban, mivel az ukránok HIMARS-tűz alá vették Újabb HIMARS amerikai és MARS II német rakétarendszerek érkeztek hétfőn UkrajnábaEgy minisztérium forrás pedig azt emelte ki, hogy „jelenleg ilyen jellegű fegyverből korszerű változat egyszerűen nincs más a piacon”.
A kérdésre, hogy mire lenne alkalmas a rakétavető, az egyik forrás felvázolta azt a – „szerencsére teljesen irreális feltételezést” –, hogy a magyar határ felé közeledő ellenséges hadsereg esetében a HIMARS segítségével a határtól akár 80-100 kilométerrel ki lehetne lőni az előrenyomulás szempontjából fontosnak számító objektumokat (hidakat, víztornyot vagy olajtárolót).
Egy volt HM-es forrás a beszerzendő mennyiséggel kapcsolatban azt mondta, „nagyon durva becsléssel azt lehet mondani”, hogy Magyarországnak körülbelül feleannyi vagy kicsit kevesebb kellene mint Romániának, amely elvileg 54 darabot kötött le az amerikai rakétavetőből. Ezt megerősíti egy másik forrás kalkulációja is, aki szerint egy tüzérosztálynyi HIMARS elég lenne Magyarországnak.
Felhívták a figyelmet arra is, hogy ennek a rakéta-sorozatvetőnek a beszerzése nem egyszerű vásárlás, hanem
komoly politikai jelentősége is van a vásárló ország és az Egyesült Államok közötti kapcsolatokban.
„Ezen a szinten a politika alakítja az árakat” – mondta az egyik informátor, aki hozzátette: a jó viszony (amely – mint jegyzik meg – nem jellemző a jelenlegi magyar és amerikai kormány között) árcsökkentő hatással bír, ám ha valaki hajlandó magasabb árat fizetni, azzal komoly gesztust tehet az amerikai fél felé.