;

labdarúgás;Franciaország;közbeszéd;társadalmi felelősségvállalás;

- Fényévekre a franciáktól

Lemondott a Francia Labdarúgó Szövetség elnöke, Noël Le Graët. Bármily furcsának hat: esete rámutat a magyar társadalomban zajló negatív dinamikákra. Nemcsak a futballban vagyunk lemaradva tőlük.

A futballpályákon zajló események igen jól tükrözik a társadalmi folyamatokat – szokták volt mondani, s a megállapítással kár volna vitába szállni, talán csak annyi kiegészítés illik hozzá, hogy igaz a komplett labdarúgásra is. A napokban ennek példázata zajlott Franciaországban.

Történt, hogy a futballszövetség elnöke, a 81 éves Noël Le Graët egy rádióinterjúban arra a kérdésre, mit szól, hogy Zinédine Zidane-t a brazil kispad fő várományosai között tartják számon, azt találta mondani: „Oda megy, ahova akar!” A kijelentés az egész országban fölháborodást váltott ki, megszólalt Kylian Mbappé, a PSG sztárjátékosa, valamint Amélie Oudea-Castera sportminiszter szintúgy, mindketten elítélték az elhangzottakat, mármint hogy ilyet nem lehet mondani. Zidane ugyebár bálvány, játékosként ’98-ban világbajnoki címre vezette a válogatottat, 2000-ben Eb-sikerre, edzőként a Real Madriddal nyert három Bajnokok Ligája-serleget, és úgy volt, hogy Didier Deschamps örökébe lép a francia szövetségi kapitányi poszton. Deschamps maradt, Zidane pedig továbbra is kivár a megfelelő ajánlatra. Az elnök ugyan elnézést kért a „szerencsétlen fogalmazásért”, de ez már nem segített. A szövetség végrehajtó bizottsága összeült, és lemondatta Le Graët-t.

Még egyszer: mert tiszteletlenül beszélt Zidane-ról.

Mármost képzeljük el ugyanezt Magyarországon!…

„Amikor meghallottam a hírt, az első reakcióm nekem is az volt: ezért lemondatják?! – mondta a Népszavának Szekeres Hanna szociálpszichológus. – De aztán ráébredtem, igen, annyira eldurvult nálunk a közbeszéd, annyira alacsony a felelősségvállalás, hogy innen nézve egy ilyen történet elsőre valóban furcsának hat.”

Szekeres szerint az, hogy idáig jutottunk, hogy semminek nincs következménye, az nem csupán a mostani kormány bűne. Itt senki, semmiért nem mond le. Felhozta példaként, hogy fejlettebb demokráciákban sokkal kevesebbért távozni kell, olyan esetekben is, amikor a terület vezetőjének nincs közvetlen hatása a történésekre, például Dél-Koreában azonnal lemondott a közlekedési miniszter, amikor kompszerencsétlenség történt. S nyilván nem ő volt a kapitány, nem ő a szerelő.

A következménynélküliség fejletlenebb demokráciákra jellemző? – kérdeztük a fentiek alapján, amire a szakértő úgy felelt: „Akárcsak az erős szakszervezetiség, a sztrájkoláshoz való hozzáállás, a számonkérhetőség, hogy van-e a tetteknek következménye, egyfajta fokmérője a demokratikus berendezkedésnek.”

Hogy nálunk miért nincs következmény, az nagyívű tanulmányok témájául szolgálhatna. Szekeres rámutatott, közrejátszanak ebben kulturális és történelmi hatások, a Döbrögi-effektus. A megszerzett hatalmat senki nem akarja kiadni a kezéből. Mifelénk jellemző a szolgahűség, mindig azt csinálom, amit mondanak, amit parancsolnak felülről, itt nem állnak ki az emberek magukért, és nem látják át: egyáltalán nem szükségszerű, hogy valaki örökre a posztján maradjon, hogy a hatalmi pozíció olyasmi, amit folytonosan ki kell érdemelni, és nem egy adottság.

„Abban pedig, hogy a közbeszéd mérhetetlenül eldurvult, az elmúlt 12 évnek sajnálatos szerepe van. Ma ott tartunk, hogy bármiféle következmény nélkül lehet Baranyi Krisztina IX. kerületi polgármesterre becsületsértő, kecskés mondatokat megereszteni. Elfogadhatóvá vált az állandó hazudozás, mellébeszélés, agresszív, becsmérlő megnyilvánulás. Nincs olyan, ami szent. Az ingerküszöbünk kitolódott, emiatt értelmezhetetlen mindaz, ami a francia szövetség elnökével történt” – rögzítette Szekeres.

Több generáción keresztül zajló változás szükséges ahhoz, hogy újfent a tisztelet, az emberség legyen a jellemző a közbeszédre? – kérdeztük a szociálpszichológust, aki meglepetésünkre azt mondta, már a mostani tinédzserekre egészen más kommunikáció jellemző. Megfogalmazzák, ha valami nem tetszik nekik, igényt tartanak úgynevezett safe space-re, ami olyan hely vagy környezet, ahol a személy vagy embercsoport biztos lehet abban, hogy nem lesz kitéve megkülönböztetésnek, kritikának, zaklatásnak vagy bármilyen más érzelmi vagy fizikai sérelemnek.

„A tinédzserekre sokkal inkább hatnak globalizációs hatások, sokkal érzékenyebbek, az esetükben ellenben épp az a veszélyes: nehogy átessenek a ló túloldalára” – zárta gondolatait Szekeres. 

Felkészül Platini!

Sajtóhírek szerint a háromszoros aranylabdás Michel Platini lehet a Francia Labdarúgó Szövetség (FFF) elnöke - számolt be a Süddeutsche Zeitung című napilap. Platini 2007 és 2015 között irányította az UEFA-t, majd lemondott, mivel a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) őt és korábbi elnökét, Joseph Blattert is eltiltotta. A vád az volt, hogy megkárosították a FIFA-t kétmillió svájci frankkal, amelyet Platini 2011-ben kapott az 1998 és 2002 között végzett tanácsadói munkájáért. Platinit és Blattert végül tavaly júliusban felmentették, a francia sportvezető akkor azt nyilatkozta, egyelőre nem szeretne visszatérni a labdarúgás világába, de egy pozitív ajánlat esetén elgondolkodna rajta.

Sébastien Hallerről tavaly nyáron derült ki, hogy heredaganata van. A 28 éves elefántcsontparti válogatott labdarúgó a lesújtó diagnózis után kedden újra pályára lépett.