Megépítjük a világ leghosszabb tenger alatti villamosenergia-vezetékét, amellyel olcsó, zöld energiát hozunk Magyarországra – közölte Orbán Viktor a Facebook-oldalán azután, hogy bukaresti látogatásán aláírta az Azerbajdzsánból Georgián és Románián keresztül hazánkba áramot szállító villamosenergia-hálózatról szóló szerződést, amelyet „energetikai megadealként” aposztrofált.
A dokumentumot a magyar miniszterelnök mellett Nicolae Ciuca román kormányfő, Ilham Aliyev azerbajdzsáni elnök és Irakli Garibasvili georgiai miniszterelnök írta alá Ursula von der Leyen európai bizottsági elnök jelenlétében. A szerződés szerint a szél- és napenergia-termelésből Azerbajdzsánból villamos energiát szállító, tenger alatti vezeték 1195 kilométer hosszúságú lesz, és gyors internetes adatátvitelre alkalmas optikai kábellel is összeköti majd Romániát és Georgiát. Kapacitása eléri az 1000 megawattot.
Az Európai Unió stratégiai vákuumban van, amelyben az országok vezetőinek kell gondoskodniuk arról, hogy megteremtsék országaik számára a gazdasági és energiabiztonságot
– hangoztatta Orbán Viktor.
A miniszterelnök szerint ebben a helyzetben – mint sorolta, háború, súlyos energiaválság, egyben ár- és ellátási válság, Európán végigsöprő infláció – csak az innováció jelent megoldást, és a most bejelentett vezeték igazi innovatív beruházás. További magyarázatként fűzte mindehhez, hogy szerinte „az európai vezetők úgy döntöttek, hogy szétválasztják az orosz gazdaságot és az európai gazdaságot, és ráadásul az Egyesült Államokban soha nem látott, Európát is sújtó piacvédelmi intézkedéssorozat vette kezdetét”.
Orbán Viktor mindeközben méltatta az Európában „megbízható partnernek” számító Azerbajdzsánt és a vendéglátó Romániát, sőt arról is beszélt, hogy nyolc év után látogatott Bukarestbe és hatalmas fejlődést tapasztalt, ezért hibásnak nevezte, hogy Romániát nem vették fel a a schengeni övezetbe, amit korrigálni kell, és biztosította a szombati rendezvényt irányító Klaus Iohannis román elnököt, hogy ebben számíthatnak Magyarországra.
A helyhatóságok várják a szélerőműtelepítések újbóli engedélyeztetésétÚjra támadja az ukrán energia-infrastruktúrát OroszországSzijjártó Péter 15 éve még a közös európai energiapolitikáért emelt szót, Gyurcsány Ferencet pedig az oroszpártisága miatt ostorozta