Az animék vagyis a japán rajzfilmek rajongói örülhetnek: Mijazaki Hajao, Oscar-díjas rendező tíz év után új alkotással jelentkezik Ti hogyan éltek? címmel, melyet 2023 július 14-én mutatnak be Japánban – jelentette be a filmet gyártó Studio Ghibli kedden.
Noha a nyolcvanegy éves Mijazaki a legutóbbi, 2013-as Szél támad című filmje után azt nyilatkozta, hogy nyugdíjba vonul, 2016-ban nekiállt dolgozni az új filmen. Tavaly a New York Times-nak adott interjújában pedig elmondta, a Ti hogyan éltek? Josino Genzaburo japán író azonos című 1937-es gyerekkönyvén alapszik, mely egy Tokióban élő tizenöt éves fiú történetét meséli el, aki apja halála után nagybátyjához költözik. A film pontos sztorija azonban egyelőre titok, Tosió Szuzuki producer viszont azt nyilatkozta, hogy az alkotást Mijazaki az unokájának szenteli, és egy nagyszabású fantasy lesz. A Studio Ghibli mindenesetre a Twitteren már kiposztolt egy plakátot, melyen egy kék-fehér tollú madárszerű lény szerepel.
Mijazaki közelgő filmje pedig azért is különleges, mivel azt teljes mértékben kézzel rajzolták, az első harminchat perc ráadásul három éven át készült, ami napjaink számítógéppel kreált animációs dömpingjében üdítő kivételnek számít. A mester korábbi filmjeit ismerve pedig a történet felől sem lehet kétségünk, hisz Mijazaki művei bár első látásra gyerekfilmnek tűnnek – ami részben igaz is –, a témái az idősebb korosztályt is megérintik. Ez már a korai alkotásairól is elmondható, az 1988-as Totoro – A varázserdő titka például egy régészprofesszor két kislányáról szól, akik apjukkal egy vidéki házba költöznek, hogy közelebb legyenek édesanyjukhoz, aki kórházban van. A rendezőnek pedig vannak felnőtt témájú filmjei is: az 1992-es Porco Rosso (Vörös disznó) például egy malacfejű ex-vadászpilótáról szól, aki az első világháború után az Adriai-tengeren küzd kalózokkal, a fura kinézetét azonban rejtély fedi. Mijazaki legutóbbi, Szél támad című filmje pedig egy valós személy, Jiro Horikoshi főmérnök életét mutatja be, aki számos második világháborús vadászrepülőt tervezett.
A mostani film azonban úgy tűnik, egy felnövekedés-történet lesz, ami a rendező több alkotására is igaz. Ezek hősei főleg lányok voltak, mint Kiki, a boszorkányfutár, Chihiro, a Szellemországba került bakfis vagy Sophie, a tizennyolc éves kalapkészítőből lett idős asszony, akiknek számos hétköznapi, de inkább fantasztikus akadályon kell túljutniuk, hogy elérjék céljukat. Mijazaki pedig mindezt olyan érzékkel és képzelőerővel adja át, hogy a néző könnyen a történet hatása alá kerül. A mester elmondása szerint: „Valahányszor valaki teljes szívéből alkot valamit, akkor az az alkotás lelket kap.”