Bár a nemzetközi sajtóban már aggódnak az esetleges antibiotikum-hiány miatt, Feller Antal, a Hungaropharma gyógyszer nagykereskedelmi cég vezetője szerint Magyarországon egyelőre nem fenyeget ellátási válság. Ugyanakkor a gyerekorvosok már érzékelik, hogy most a szokásosnál sokkal gyakrabban kell antibiotikumot rendelniük a téli fertőzések kezelésére.
– Egyre több olyan meghűléses, hurutos páciensem van, akinél antibiotikummal kezelhető szövődmény lép fel – közölte Póta György, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének volt elnöke. Mint fogalmazott, „míg korábban havonta rendeltem 3-4 betegemnek antibiotikumot, az elmúlt két hétben 12-15 dobozzal is felírtam. Csak tegnap 10-12-en jöttek vissza, mert ráhúzódott a felső légúti fertőzésük a fülükre. A fülgyulladások jelentős részét pedig már csak antibiotikummal lehet kezelni”.
Noha a lapunk által megkérdezett felnőtt háziorvosok arról számoltak be, hogy hónapok óta „sakkozni” kénytelenek az antibiotikumok felírásakor, mert hol az egyik, hol a másik baktériumtörzsre hatót nem lehet kiváltani a patikákban, összességében valamilyen helyettesítő készítményt mindig találtak a betegeiknek.
Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) termékhiány listáján több antibiotikum hatóanyag is szerepel, főként az amoxicillin. Ezt a hatóanyagot tartalmazó hiánycikkek mellé viszont odaírták, hogy ugyanabból más hatáserősség elérhető a hazai patikákban. A The Wall Street Yournál számolt be néhány napja arról, hogy Európában az amoxicillin, illetve a cefalosporinok hatóanyagú antibiotikumok hiánycikké váltak. Annak, hogy az ottani patikák kifogytak az antibiotikumokból, sokféle oka van: egyrészt a járványok (covid, influenza, RSV) nyomán kialakult szövődmények miatt egyre többeknek van szüksége ezekre a gyógyszerekre. Másrészt gyártási problémák is nehezítik az ellátást. Van olyan gyártó, amelyik a csomagoláshoz szükséges eszközöket nem tudja beszerezni, mások meg azért nem szállítanak, mert nem tudják annyira emelni a készítményeik árát, hogy ellensúlyozhassák a megemelkedett energiaköltségeiket.
– Magyarországon egyelőre nincs antibiotikum-hiány – erősítette meg lapunknak Feller Antal. Hozzátette: természetesen figyelnek arra, hogy ne is alakuljon ki. – Megpróbáljuk feltölteni a készleteinket, és bízunk benne, hogy sikerül elkerülni az erős járványt. Ebben mindenkinek van személyes felelőssége is – mondja a szakember – aki csak teheti, az éljen a védőoltás lehetőségével. Az influenza és a Covid-oltásokból még bőven vannak – fogalmazott a gyógyszeripari szakember.
Egyelőre azonban nincs tömeges oltakozási kedv.
– Rosszul állunk a gyerekek Covid-oltásával is – mondja Póta György, aki nem tud arról, hogy hosszú hónapok óta akár egyetlen gyereket is beoltottak volna az7 oltópontokon. Betegből viszont rengeteg van, de nem tudják elkülöníteni a Covid-tüneteket az influenzás megbetegedésektől, mert azok teljesen egyformák. Azaz több napig tartó magas láz, nagyon rossz közérzet, erős torokfájás, fejfájás gyengeség, ami aztán 4-5 nap múlva elmúlik. Kórházba covid miatt egyetlen gyereket sem kellett beutalnia a praxisából, de más körzetekből sem hallotta, hogy lett volna ennyire súlyos megbetegedés.
RSV: itthon is lehet baj
- Nem ennyire jó a helyzet az az úgynevezett RSV (respiratory syncytial vírus) esetében – mondja Póta György. Ez Nyugat-Európában szokatlanul erős járványt okoz, s ha eléri Magyarországot is, akkor mi is bajban leszünk – figyelmeztetett. Az RSV a legapróbb hörgők gyulladása, mely akadályozza az oxigénfelvételt. Ez évtizedek óta a kis súlyú, éretlen tüdővel világra jött koraszülöttek speciális megbetegedése volt. Tavaly októberben viszont már volt néhány eset, amikor érett, egészséges újszülöttek vagy nagyobbak is RSV fertőzéssel kerültek kórházba. Idén is vannak már ilyen megbetegedések.
Bár ez a fertőzés nálunk még korántsem ölt olyan méreteket, mint amilyenről a nyugat-európai lapokban lehet olvasni, ám mivel az RSV egy nagyon súlyos légzészavarral járó megbetegedés, természetes, hogy még érett csecsemőkorúakat is kórházba kell küldeni, mert intenzív megfigyelésre és oxigén támogatásra is szükség lehet.
Arra a kérdésre, hogy most miért betegít meg idősebb csecsemőket is, ha eddig csak a koraszülöttekre jelentett veszélyt, Póta György azt vélelmezte, hogy mutálódott a vírus. A nagyon kis súlyú koraszülöttek mint rizikócsoport megkapták, kapják erre a vakcinát, de az egészséges újszülöttek nem oltják, tehát ők nem is védettek. Hozzátette: a nem koraszülöttek számára nem is írható fel a vakcina, mert közforgalmú gyógyszertárban nem váltható be ilyen recept.