Nagyjából 20 ezer milliárd forintban mérhető a családok pénzügyi megtakarítása Magyarországon: ebből 8500 milliárd forint van párnákban és dobozokban otthon, és 12 ezer milliárd forint látra szóló betétben a bankokban. Ezeket az összegeket most eszi az infláció, pedig föl lehetne használni, például energiahatékonysági programokon keresztül. Nagyjából ugyanekkora összegű likviditási tartaléka van a cégeknek is, amelyeket szintén meg lehetne mozgatni ilyen programokkal.
A többi között erről is beszélt elhíresült beszámolójában hétfőn Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke a Parlament gazdasági bizottsága előtt. Azt mondta: „ha lennének kormányzati programok, amelyek bekapcsolják ezt a 20 ezer milliárdot, például energiatakarékosságra, élelmiszeripari termelékenységet növelő programokra, akkor megmozdítanánk ezt a pénzt” – fogalmazott.
A Népszava is beszámolt már arról, hogy a Magyar Bankholding számításai szerint a teljes magyar lakóingatlanállomány energetikai felújítása nagyjából 18-19 ezer milliárd forintba kerülne. Arról is többször írtunk már, hogy az építőipari szakma úgy véli, a lakossági megrendelések ellensúlyozhatnák az állami beruházások leállítása miatt az építőiparban jövő évre várható drasztikus visszaesést. Ehhez azonban szükség volna a finanszírozás megtámogatására: állami programokkal vagy olcsóbb hitelekkel, hiszen például az otthonteremtési támogatás az év végén kifut, a hitel kamatok pedig drasztikusan nőnek.
„Nem az a kérdés, mik voltak Matolcsy beszédének mozgatórúgói, hanem az, hogy mit indíthat el a kormány gazdaságpolitikájában”Egészen mást értett ki viszont Matolcsy György szavaiból Varju László, a DK energia- és rezsiügyi árnyékminisztere. Szerinte azok azt bizonyítják, hogy „az Orbán-kormány a magyar emberek félretett pénzéből kísérelheti meg feltölteni az államkasszát, mert képtelen az Orbáni infláció, a megélhetési válság megállítására.”
„Alig több, mint tíz éve az Orbán-kormány már einstandolta az emberek magánnyugdíjpénztári megtakarításait, mert pénzre volt szüksége”
– emlékeztetett pénteki sajtótájékoztatóján.
A DK politikusa ezért felszólította a kormányt: azonnal tisztázza, hogy „nem nyúlnak hozzá az emberek bankban őrzött pénzéhez, mert a bizonytalanság bankpánikot is okozhat”.
Feljelenti Matolcsyt Polt Péternél az MSZP társelnökeÉppen utóbbira hivatkozva jelenti fel az MNB Varju Lászlót. A jegybank közleménye szerint a DK képviselője szándékosan félreértelmezte Matolcsy György szavait, és olyan hamis állításokat fogalmazott meg, amelyek veszélyeztetik a pénzügyi stabilitásba vetett bizalmat.
Felszólították a pártot, hogy a politikai haszonszerzés érdekében tett felelőtlen nyilatkozatot vonja vissza és tartózkodjon a rémhírek terjesztésétől.
Leszögezték: a magyar bankrendszer ma robosztus tőketartalékkal, jelentős, bármikor felhasználható saját eszközállománnyal tevékenykedik. Az MNB számításai és stresszteszt adatok alapján a bankok sokkellenálló képessége kiváló, e piaci szereplők számottevően jobb állapotban vannak, mint a 2008-as válság idején. Megjegyezzük: Varju nem a bankokról, hanem a kormány feltételezett szándékáról beszélt.
Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője még a DK sajtótájékoztatója előtt arról írt közösségi oldalán, hogy a „dollárbaloldal” az elmúlt napokban hamis híreket terjesztett a közösségi médiában és sms-eken keresztül, amelyek szerint a lakossági megtakarításokat veszély fenyegeti, és emiatt az a legjobb, ha az emberek megszüntetik a bankbetéteiket. Ezt és a DK – akkor még csak tervezett - sajtótájékoztatóját a forint elleni támadás előkészítéseként értékelte, és büntetőfeljelentést helyezett kilátásba. Jelezte: kezdeményezni fogja Varju László valamennyi országgyűlési tisztségétől való megfosztását is.
Az Országos Rendőrfőkapitányság – még a DK sajttájékoztatója előtt kiadott - közleménye szerint a rendőrség rémhírterjesztés gyanúja miatt rendelt el nyomozást pénteken. A jelenleg ismeretlen elkövető vagy elkövetők bankpánik kialakulására alkalmasnak látszó, valótlan tartalmú információkat és üzeneteket tettek közzé informatikai és távközlési eszközökön – írták. A tanúk kihallgatása, az elkövetői kör beazonosítása folyamatban van.