képzőművészet;

- Csodák limitált számban

Ifjú festőművészeket és idős mestereket kér fel Sárvári Zita esztéta, hogy segítségükkel újra divatba hozza a szitanyomást.

Úgy tűnik, Sárvári Zita esztéta piaci rést talált a magyar képzőművészetben, a Heart & Cherry Limited Editions nevű galériája ugyanis az egyetlen hely az országban, ahol kizárólag szitanyomatokat lehet vásárolni, méghozzá idős mesterektől és olyan fiatal alkotóktól, akik már nemzetközi szinten is bizonyítottak. A médiumnak amúgy az utóbbi időben elég nagy a felfutása, melyet mi sem bizonyít jobban, hogy a Kieselbach Galéria november 11-én rendezett első kortárs aukcióján Maurer Dóra 1986-os Laza fonat című nyomata négyszázhúszezer forintos kikiáltási árról kétmillió forintért, míg Bak Imre 1976-os Tükröződés című grafikája ötszázezer forintról indulva egymillió-kétszázezer forintért kelt el.

– A szitanyomatok végre kezdenek komoly műtárgypiaci rangot elérni. A galériámmal nekem is az a célom, hogy a szitanyomást, mint sokszorosított grafikai eljárást, újra képzőművészeti rangjára emeljem, és megszólítsam a saját generációmat is – mondta lapunknak a galériatulajdonos. Sárvári másik missziója, hogy a művészetet demokratizálja, így azok a vásárlók, akik nem engedhetnek meg maguknak egy drágább festményt vagy grafikát, vehessenek kedvezőbb áron műtárgyat a kedvenc vagy éppen kiszemelt művészüktől. Egy nyomat beszerzése másfelől motiválhatja a vevőt, hogy a későbbiekben akár műgyűjtővé váljon.

– Már tizenöt éve vagyok a művészeti pályán, és titkon mindig is arra vágytam, hogy egy saját galériát vezessek. A pandémia alatt volt időm arra, hogy ezt megvalósítsam – mondta Sárvári, aki 2020 őszén kiadta az első Heart & Cherry kollekciót, melyhez felkért három fiatal képzőművészt – Barabás Zsófit, Moizer Zsuzsát és Nemes Mártont –, hogy alkossanak kedvükre egy-egy színpompás nyomatot, szigorúan alacsony példányban, hogy minél exkluzívabb művek szülessenek. – Nem célom elárasztani a piacot, mi nem posztereket készítünk, hanem magasművészeti alkotásokat, méghozzá limitált példányban, sorszámozva és szignózva – mondta a kurátor, aki az Art Market Budapest művészeti vásáron is bemutatta galériáját, majd egy első kerületi lakásba költöztette azt, hogy az érdeklődők élőben is láthassák az alkotásokat. – A helyre amúgy művészeti klubként is tekintek, mert a megnyitókra csakis meghívásos alapon jöhetnek el a vendégek.

Sárvári másrészt nemcsak árulja a műveket, de a gyártásukhoz szükséges technikai feltételeket is garantálja. – Mivel a legmagasabb minőséget szeretném elérni, ezért az ország legjobb szitanyomóműhelyeit kerestem fel. Az első grafikák és litográfiák a Magyar Képzőművészeti Egyetem Grafika Tanszékén és Vácon, a nagy múltú Nalors Grafikai Műhelyben készültek.

Sárvári a fiatalok mellett az idős mesterek munkáit is kiállítja. Az első tárlat például Bak Imre hetvenes-nyolcvanas években készült szitanyomatait és szitázott plakátjait mutatta be, idén pedig Fajó János kicsattanó színű, organikus formájú munkáit lehetett megvásárolni. A kurátor amúgy nagyra tartja Fajó művészetét, és mert ő alapította 1974-ben az ország első szitanyomóműhelyét, a Pesti Műhelyt egy Benczúr utcai szenespincében. – A rendhagyó helyszínen a művészek még házilag épített géppel dolgoztak, és a hétvégi vásárokon szerzett kelmékből feszítették a szitákat – meséli Sárvári, hozzátéve: a műhelyben olyan mesterek fordultak meg, mint Bak Imre, Nádler István, Hencze Tamás, Keserü Ilona és Mengyán András. A Heart & Cherry tulajdonosa jelenleg a magyar szitanyomás történetét dolgozza fel, és tervezi, hogy a jövőben minél több klasszikust állít ki.

Infó:

Heart & Cherry Limited Editions

Budapest, I. kerület, Mikó utca 3.

Ami növeli az értéket

Egy szitanyomat értékét a művész neve mellett az is növeli, ha minél több színből áll, hisz a papírra a rétegeket egyenként kell felvinni. Emellett az is számít, ha a grafikából minél kevesebb készült, esetleg szerepel rajta az Artist Exemplar (A.E.) vagy Artist's Proof (A.P.) elnevezés, mely arra utal, hogy a sorozat a művész tulajdona.

A média az első számú célpontja a sussexi hercegi pár saját szavaival előadott vádjainak, de a királyi család is csak egy hétre lélegezhet fel. Megkezdődött a Netflix H&M dokuszériája.