A brüsszeli végrehajtó testület először november végén értékelte az Orbán-kormány által november 19-ig megtett intézkedéseket, amelyek a pénzügyi szankció elkerülését szolgálták. Ekkor megállapította: a kabinet számos lépést tett a korrupció letörésére, de az ígéreteit nem teljesítette száz százalékosan. Ezért megismételte a tagállami pénzügyminisztereknek tett korábbi indítványát a Magyarországnak 2021-2027 között járó kohéziós támogatások egyharmadának, 7,5 milliárd eurónak (3000 millárd forintnak) a felfüggesztésére.
Néhány kormány azonban úgy ítélte meg – köztük a német, a francia és az olasz – , hogy még időt kell adni Magyarországnak a hátralevő vállalások teljesítésére, és azt kérték a biztosi testülettől, hogy frissítse fel az értékelését, minősítse azokat a jogszabályi és egyéb lépéseket, amelyeket az Orbán-kormány időközben tett.
A pénteken kiosztott bizonyítvány azonban lehangoló: a kabinetnek alig több mint egy kifogást sikerült leszerelnie a tucatnyiból.
Most az EU27-eken a sor, hogy döntsenek: helybenhagyják-e vagy módosítják a bizottsági javaslatot, esetleg pénzbüntetés nélkül lezárják a procedúrát. A határozathozatalt nehezíti, hogy Orbánék egy sor uniós dosszié lezárását akadályozzák, amit Brüsszelben nyíltan zsarolásnak neveznek.
Itt a bejelentés, az Európai Bizottság javasolja, hogy függesszenek fel 3000 milliárd forintnyi támogatást Magyarországnak, amíg az Orbán-kormány nem teljesít