oktatás;Magyarország;tüntetés;

Több ezer diák és szülő is demonstrált szombaton a kirúgott tanárokért és a közoktatás helyzete miatt, az állami iskolafenntartó Klebelsberg Központ épülete előtt. Az eseményen felszólalt mind a tizenhárom kirúgott tanár

- Forrnak az indulatok tanárok kirúgása után, a háttérben állítólag már dolgoznak az oktatás átalakításán

Sztrájknappal folytatják csütörtökön a tiltakozássorozatukat a pedagógusok az országos engedetlenségi akciót.

Nem csak a fővárosi oktatási szereplőket dühítették fel a „bosszúkirúgások”: a Tanárok a Tanárokért csoport végleges adatai szerint a múlt hét végén 62 budapesti intézmény mellett 26 vidéki helyszínen, összesen 840 pedagógus kezdett hosszabb-rövidebb munkabeszüntetésbe, illetve tiltakozó akcióba. Vagyis napról-napra nagyobb lendületet kapott a tiltakozássorozat azután, hogy újabb nyolc tanárt bocsátottak el azért, mert korábban részt vettek az engedetlenségi akciókban. Összesen már 13 budapesti pedagógust rúgtak ki ezzel az indokkal, több tucatot pedig megfenyegettek.

Több ezer diák és szülő is demonstrált szombaton a kirúgott tanárokért és a közoktatás helyzete miatt, az állami iskolafenntartó Klebelsberg Központ épülete előtt. Az eseményen felszólalt mind a tizenhárom kirúgott tanár.

– Nem akarjuk, hogy a gyerekeink a Wikipédiából tanuljanak osztani és szorozni – érzékeltette egy résztvevő, hogy miért érezte fontosan részvételét az eseményen. Egy felszólaló tanár az állami intézmény névadójától idézett, miszerint az oktatás még egy országot sem vitt csődbe, a fegyverkezés annál inkább. A pedagógus szóba hozta az oktatásért is felelős Pintér Sándor belügyminisztert is, akinek – mint mondta – szakértelme nincs a területhez, „gumibot logikája pedig megbicsaklik a tanárok és diákok ellenállásán". Azt is mondta, hogy amit a kormány az oktatással művel, az hazaárulás. Egy másik szülő arról beszélt lapunknak, hogy ha nem veszik vissza a kirúgott tanárokat, pert indítanak az állam ellen, és akár saját zsebből fizetnék a kirúgottakat, csak tanítsák tovább a gyerekeiket.

Lapunknak egy tüntető tanár arról beszélt, szerinte radikálisabb eszközök kellenének, mert „szarba sem vesznek bennünket“, tárgyalni sem hajlandók velünk, mintha nem is léteznénk“. Szerinte el kellene érni, hogy ne 700-800, hanem 7-8 ezer tanár ne menjen be tanítani, amíg ez nincs, addig akár naponta is tüntethetnek, nem lesz eredmény. „Ja, de: még több kirúgott kolléga” – tette hozzá elkeseredetten.

A szónokok mindegyike üzent egyébként azoknak a tanároknak és szülőknek, akik még nem érzik fontosan a tiltakozást, arra kérték őket:„ne hagyják magukra a gyerekeket“, mert ez az ő jövőjükről szól. A Népszavának

egy demonstráló diák elismerte, az ő iskolájában elég sok szülő közönyös. Botond szerint ők egyszerűen nem fogják fel: arról szól ez az egész, hogy futószalag mellett százezres fizetésért álló melós lesz-e a gyereke, vagy diplomás, jó fizetésért.

Már a szombati eseményen bejelentették: nem hátrálnak, december 8-án csütörtökön újabb országos sztrájknapot tartanak. A szakszervezetek szónokai arra kérték a szülőket, hogy aznap ne küldjék iskolába gyerekeiket. Itt érdemes megemlíteni: a november közepén tartott hasonló akción volt olyan iskola is, ahol 425-ből mindössze 21 tanuló volt bent.

Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke lapunknak a csütörtöki eseményről számokat még nem akart mondani, de azt egyértelművé tette: a kirúgások után forrnak az indulatok. Totyik arról is beszámolt, hogy a PSZ sztrájkalapja még kitart, tagjaik visszaigényelhetik a sztrájk miatt kiesett béreket. –Talán 10-12 nap finanszírozása fér még bele, de szerencsére sok támogatást kapunk – mondta.

A tanárok és az érdekvédők egyébként továbbra sem kapnak érdemi választ követelésire, mint arról írtunk, a Belügyminisztérium csupán egy tanárhibáztató kérdésekkel terhelt szülői kérdőívet tett közzé – az egyszer már feltört – Kréta rendszeren belül. A közöny annak fényében figyelemre méltó: múlt pénteken a Karinthy Frigyes Gimnáziumból kirúgott hat tanár miatt a tantestület nagy része, diákokkal és szüleikkel vonult a Külső-Pesti tankerület elé, ami éppen zárva tartott. Ugyanakkor a PSZ alelnöke a háttérben látja, hogy elindulhat valami, de egyelőre ezek tervek.

– A hírek szerint a Magyar Tudományos Akadémia megbízást kapott, hogy új Nemzeti Alaptantervet dolgozzon ki. Továbbá a Mathias Corvinus Collegium elnökét, Setényi Jánost felkérték, hogy gondolkodjon a közoktatási rendszer átalakításán. Ezeken kívül úgy tudjuk, hogy pilot rendszerben öt vidéki kisiskolát körzetesítenek.

Hogy ezért milyen árat kell fizetnünk, arról nincs információnk, ehhez ugyanis a feltételeket is meg kell teremteni. Meglátjuk, ígéretekkel eddig is tele volt a padlás – mondta Totyik Tamás.

Dühösek és kitartóak

Szabó Zsuzsanna Éva, a PSZ elnöke: „Azért vagyunk ma itt, mert a kormány semmibe vesz bennünket. Tanárokat, diákokat, szülőket még csak válaszra sem méltat.”

Kapin Lilla, az Eötvös József Gimnáziumból elbocsátott egyik tanár: „Itt és most töredelmesen bevallom, hogy többszöri, szándékos, a tankerület álláspontja szerint jogellenes tevékenységben, polgári engedetlenségben vettem részt. A dicsőséges nagyurak mindezért azt gondolták, hogy az elbocsátásom képviselné legjobban a diákok érdekeit. Kérem, hogy sürgősen értesítse valaki Orbán Viktort, hogy a 2007-es kordonbontása miatt én is felmenteném a miniszterelnöki tisztségéből!”

Berta Beáta, a Karinthy Frigyes Gimnázium tanára: „Ha most a félelmet választjuk, hosszú időre választjuk azt. Mi már nem akarunk félni. Tenni akarunk: jót és jól.

Pankotai Lili és Molnár Áron: „De tanár úr, maga itt most mit gondol, hogy a kirúgott pedagógusok száma 13 fő? Hogy a nettó órabére egy tanárnak 1197 forint? Hogy egy darab bombás propagandaplakát ára egy pedagógus havi bére?

Palya Tamás, a fővárosi Kölcsey Ferenc Gimnázium egyik menesztett tanára: „Folytassátok, folytassuk a harcot! Azt kérem, hogy tartsatok ki, harcoljatok a 13 kirúgott tanárért. Harcoljatok azért, hogy a ti gyerekeiteknek már egy jobb oktatási rendszer jusson. Álljatok ki magatokért!„

A szándéknyilatkozatot már alá is írták, a hozomány értékét most számolják.