Az Európai Bizottság az uniós szankciók megsértésének bűncselekménnyé nyilvánítását és a büntetések harmonizálását javasolja. A a brüsszeli testület közleményében a javaslatot azzal indokolta, hogy az orosz-ukrán háború rámutatott: rendkívül fontos a szankciók teljes mértékű végrehajtása és annak biztosítása, hogy a korlátozó intézkedések megsértése ne legyen kifizetődő.
A javaslat közös uniós szabályokat határoz meg, amelyek megkönnyítik a korlátozó intézkedések megsértésével kapcsolatos nyomozást, büntetőeljárás indítását és az azonos szintű büntetést valamennyi tagállamban. Megszünteti a meglévő joghézagokat, és növelik az uniós szankciók megsértésének elrettentő hatását.
Az Európai Bizottság egyebek mellett büntetné a pénzeszközök vagy gazdasági erőforrások rendelkezésre bocsátását a szankciós jegyzékbe vett személyek, szervezetek vagy szervek számára. Büntetné a listázottak unióban tárolt pénzeszközei befagyasztásának elmulasztását, valamint a szankcionáltak beengedését valamely tagállam területére. Tiltaná az üzletkötést minden olyan unión kívüli országgal, amelyek uniós korlátozó intézkedések hatálya alá tartoznak, továbbá minden olyan áru vagy szolgáltatás kereskedelmét, amelyek behozatala, kivitele, eladása, vétele, átruházása, tranzitja vagy szállítása tilos vagy korlátozott. Tilos lenne minden tiltott vagy korlátozott pénzügyi tevékenység végzése, és szolgáltatások nyújtása a szankcionáltak részére.
A büntetések mértékére közös normák vonatkoznának. Bűncselekménytől függően az adott személyre maximálisan kiszabható büntetési tétel legalább öt év szabadságvesztés lehet. A társaságok, illetve a jogi személyek a határozatot megelőző üzleti évben elért teljes forgalmuk legalább 5 százalékát kitevő bírsággal lennének sújthatók.
A javaslatot most az Európai Parlament és a tagállamokat tömörítő tanács fogja megvitatni rendes jogalkotási eljárás keretében.
Azt, hogy a szankciók fájnak, maguk az oroszok is elismerik, ennek ellenére az Orbán-kormány képviselői folyamatosan bírálják a büntetőintézkedéseket, mondván, csak Vlagyimir Putyin rezsimje nyer rajtuk az egekbe szökő energiaárak miatt. Ebből annyi igaz, hogy miközben az európai országok orosz földgázimportja az Ukrajna ellen indított háború kezdete, vagyis február 24. óta 40-ről 9 százalékra csökkent, Magyarország szeptemberben rekordösszeget fizetett az energiahordozóért a Putyin-rezsimnek.
Fájnak a szankciók, Oroszország gazdasági teljesítménye visszaesett, a nyugati büntetőintézkedések egyre mélyebb hatást fejtenek kiEgekben az orosz földgáz ára, szeptemberben havi rekordösszeget fizethettünk a Putyin-rezsimnekHétfőn az Európai Unió Tanácsa egyhangú szavazással (tehát magyar igennel együtt) elfogadta azt a határozatot, amelynek értelmében a korlátozó intézkedések megsértése felkerül az „uniós dimenziójú bűncselekmények” listájára.