Az elmúlt hét mérföldkő jelentőségűnek indult a brit királyi család történetében III. Károly trónra lépésével megkezdődött új érában. Kamilla királyné első ízben rendezett önálló fogadást a Buckingham-palota fényűző képgalériájában, mégpedig a fegyveres konfliktusokban elkövetett szexuális erőszak megelőzéséről szóló konferencia alkalmából, olyan nagy egyéniségek társaságában, mint Rania jordániai királyné és Olena Zelenszka, az ukrán elnök felesége. Vilmos és Katalin a hét második felében trónörökösi minőségükben debütáltak külföldön, 2014 óta első amerikai látogatásuknak eleget téve. A fénypont a walesi herceg által alapított rangos környezetvédelmi díj, az Earthshot Prize átadása és a Joe Biden elnökkel való pénteki találkozás volt.
Kamilla királyné nemes szándékainak fogadtatását azonban tökéletesen felülírta a III. Károly által előző nap "hivatalában megerősített" Lady Susan Hussey udvarhölgy kezdeményezte beszélgetés a palotai rendezvényen. A néhai Erzsébet királynő legszorosabb bizalmasa, Vilmos keresztanyja a sajtóban közzétett dialógus tanúsága szerint arról faggatta Ngozi Fulanit a Sistah Space elnevezésű, a családon belüli erőszak ellen küzdő jótékonysági intézmény alapítóját és vezetőjét, "honnan érkezett". A fekete aktivista előbb alapítványának nevével, majd Hackney kerülettel, annak címével válaszolt. A 83 éves lady nem adta fel, további hét kendőzetlen kérdéssel igyekezett arra kilyukadni, "ténylegesen" mi a háttere Fulaninak, az Egyesült Királyságban született brit állampolgárnak. Csökönyösen, még a nő fürtös haját is megérintve, azt akarta kiszedni belőle, hogy afrikai gyökerekkel és Karib-tengeri felmenőkkel rendelkezik, azaz "nem igazi brit". Elemzők egyetértenek abban, hogy ilyen, rendőri kihallgatással felérő kutakodás fehér emberrel szemben nem hangzott volna el.
A megdöbbentő dialógus nyilvánosságra kerülése után Lady Susan, akinek férje, Marmaduke Hussey éppen a hírhedt Diana-interjú idején volt a BBC elnöke, azonnal lemondott tisztségéről, "őszinte bocsánatot kérve az általa okozott fájdalomért". A szokatlanul gyorsan reagáló Buckingham-palota közleményében "elfogadhatatlannak és rendkívül sajnálatosnak" nevezte a történteket, hozzátéve, megkeresték Fulanit, hogy "tapasztalatait személyesen is megossza az udvarral". Az aktivista viszont állítása szerint nem hallott a Palota felől.
Vilmos herceg Bostonba érkezve hangsúlyozta, hogy a "fajgyűlöletnek nincs helye a brit társadalomban". Ugyanúgy védekezésre kényszerült, mint amikor az udvarból "kiiratkozott" sussexi pár, Harry herceg és Meghan Markle elevenítette fel az Oprah Winfreynek adott 2021-es interjúban rasszizmussal kapcsolatos tapasztalatait kisfiuk, Archie születése előtt. A friss fejlemény igazolni látszik az akkori gyanúsítást, elkerülhetetlenné téve III. Károly számára, hogy megpróbálja a 21. századi Britannia realitásaihoz idomítani a monarchiát. A botrány kapcsán a szigetország első ázsiai származású kormányfője, Rishi Sunak is megszólalt, elismerve a "hihetetlen előrelépést" a gyermekkorában elszenvedett faji sérelmek óta. "A munka azonban nincs befejezve és akármikor fordul elő incidens, azonnali beavatkozást igényel" - jelentette ki.