Jens Stoltenberg főtitkár a bukaresti értekezlet második napján közölte, a szövetségesek további hozzájárulásokat jelentettek be a NATO átfogó segítségnyújtási csomagjához, amelynek keretében egyebek közt üzemanyagot és generátorokat szállítanak majd. A tagállamok közölték azt is, hogy segítenek a közeli Moldovának, Grúziának és Boszniának, amelyek mind Oroszország nyomása alatt állnak. "Ha van egy tanulság Ukrajnából, az az, hogy most kell támogatnunk őket" - mondta Stoltenberg.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter a sajtónak kijelentette, hogy Putyin orosz elnök az ukrán energetikai infrastruktúra lerombolását célzó stratégiájával - amely eddig civilek millióitól vágta el az áramot - megpróbálja megosztani a nyugati szövetségeseket, további támogatásokra kényszerítve őket.
"Továbbra is be fogjuk bizonyítani, hogy téved. Ezt hallottam hangosan és világosan minden országtól itt Bukarestben"
- tette hozzá.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerdán javasolta egy speciális bíróság felállítását az Ukrajnában elkövetett orosz háborús bűnök üldözésére, miután a Nemzetközi Bünetőbíróság joghatóságát se Kijev, se Moszkva nem ismeri el. "Oroszországnak meg kell fizetnie szörnyű bűneiért, többek között egy szuverén állam elleni agresszió bűntettéért" – mondta. Kijelentette azt is, hogy Oroszországnak jóvátételt kell fizetnie az általa Ukrajnában okozott károkért. Az EU által befagyasztott 300 milliárd eurós orosz jegybanki tartalékot és az orosz oligarchák 19 milliárd eurós pénzét erre az ügyre fogják felhasználni – mondta.
Magyarországnak nincsenek előfeltételei, és február elejéig ratifikálja Finnország NATO-tagságát - közölte Pekka Haavisto finn külügyminiszter, akinek országa Svédországgal együtt a szövetséghez való csatlakozási kérelmének jóváhagyására vár, és most először részt vettek megfigyelőként a tagországok külügyminisztereinek találkozóján. A két északi ország képviselői háromoldalú megbeszélést folytattak a csatlakozási kérelmüket még nem ratifikáló Magyarországgal és Törökországgal is. Ami az utóbbi álláspontját illeti, elmondta, hogy Finnország teljesítette az összes kötelezettséget, amelyről Törökországgal megállapodtak. Mevlut Cavusoglu török külügyminiszter a sajtónak azt hangsúlyozta, hogy üdvözlik „az új svéd kormány eltökéltségét”, és a Stockholmban elfogadott törvénymódosításokat, de még konkrét lépéseket várnak Svédországtól a bűnözők kiadatásával, a kurd terroristák vagyonának befagyasztásával és svédországi tevékenységének megszüntetésével kapcsolatban.
Moszkva a zaporizzsjai atomerőmű vezetőjévé léptette elő Jurij Csernicsuk főmérnököt - közölte szerdán az orosz Roszenyergoatom nukleáris ügynökség. Csernicsuk eszerint az erőmű ukrán dolgozóiból kiválasztott stábbal vezetné a létesítményt. A poszt október óta üres, amikor Kijev szerint az erőmű főnökét, Ihor Muraszovot elrabolták az orosz hatóságok.
A brit védelmi minisztérium napi jelensében kiemelte Oroszország új külföldi ügynökökről szóló törvényét, amelyet szerinte a kritikusok és másként gondolkodók elleni fellépéshez fognak használni. Vlagyimir Putyin úgy változtatta meg a 2012-es törvényt, hogy a kijelölt "külföldi ügynökök" személyes adatai, köztük a címük is nyilvánosságra hozható, ami azt jelenti, hogy zaklatás célpontjává válhatnak. A módosítás csütörtökön lép hatályba.