A német Bundestagban jóváhagyott nyilatkozatot követően, csütörtökön a holland parlament is állásfoglalást fogadott el, amelyben felszólítja a hágai kormányt, hogy csak akkor járuljon hozzá az európai források felszabadításához, ha Magyarország „ellenőrizhető és visszafordíthatatlan lépéseket tett a jogállamiság megerősítése és a csalások megelőzése érdekében”. A holland képviselők emellett arra kérik a kormányukat, hogy szorgalmazza Magyarország csatlakozását az Európai Ügyészséghez.
A csütörtökön megszavazott határozat leszögezi: mivel az Orbán Viktor által ígért csalás elleni intézkedések nem kötelező érvényűek és egyetlen nap alatt visszafordíthatók a magyar parlamentben, a holland kormánynak alaposan meg kell vizsgálnia a reformok hatékonyságát és fenntarthatóságát. Magyarország nem csatlakozott az Európai Ügyészséghez, ezért lehetetlen európai szinten felelősségre vonni az uniós adófizetők pénzével való visszaélések miatt – áll a szövegben.
A hágai állásfoglalás szűk két héttel azelőtt született, hogy az Európai Bizottság (EB) döntene a magyar helyreállítási terv elfogadhatóságáról, illetve értékelné az Orbán-kormány által hozott korrupcióellenes intézkedéseket. A tagállamok pénzügyminiszterei e bizottsági értékelések alapján határoznának a befagyasztani javasolt, illetve visszatartott pénzek felszabadításáról decemberi ülésükön. Az EB hajlik a helyreállítási terv feltételekhez kötött jóváhagyására, míg a jogállamisági eljárásban felfüggeszthető pénzek sorsa bizonytalan. A holland parlamenti állásfoglalás ellentmondásosnak nevezi, hogy a helyreállítási terv úgy kapna zöld utat, hogy a jogállamisági eljárás — amelynek keretében 7,5 milliárd euró (3000 milliárd forint) pénzmegvonással sújtanák Magyarországot — még folyamatban van.
Nem hisznek Orbán Viktor ígéreteinek, az EP nagy pártjai szerint igenis fel kell függeszteni a magyar kohéziós támogatások egyharmadát„Ez nevetséges viselkedés, tudom, hogy miért csinálják” – Nekiment az Orbán-kormánynak az EU-biztos az újabb vétófenyegetés miattA német Bundestag november elején elfogadott hasonló határozata felszólítja a berlini kormányt, hogy az EU miniszteri tanácsában szavazza meg a Magyarországnak jutó támogatások egy részének zárolását, ha úgy ítéli meg, hogy nem elégségesek a Budapest által vállalt reformok. Mint többször megírtuk, az Orbán-kormány a pénzekért cserébe 17 korrupcióellenes intézkedésre és a bíróságok függetlenségét garantáló lépésekre tett ígéretet.
Keményvonalas fellépést sürgetnek a német kormánypártok Magyarországgal szemben a jogállamisági aggályok miatt