;

Oroszország;Ukrajna;gabonaexport;áramszolgáltatás;orosz rakéták;orosz-ukrán háború;Herszon;

- Volodimir Zelenszkij: 4,5 millió ukrán maradt áram nélkül az orosz csapások miatt

A Herszon visszafoglalására irányuló ukrán erőfeszítésekkel egy időben az ukrán külügyminisztérium azzal vádolta az orosz felet, hogy tömegesen deportál lakosokat Herszon térségéből az általa megszállt Krímre vagy Oroszországba.

Mintegy 4,5 millió ukrán lakos maradt áram nélkül az orosz csapások miatt – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a Kyiv Post beszámolója szerint.

„Jelenleg körülbelül 4,5 millió felhasználó van elvágva az energiafelhasználástól” – mondta Zelenszkij napi beszédében.

„A tény, hogy Oroszország »energiaterrorizmushoz« folyamodik, az ellenségünk gyengeségét mutatja. Mivel Ukrajnát nem tudják legyőzni a harcmezőn, így próbálják megtörni népünket” – tette hozzá.

A felek folytatják a harcot, igaz, a harctéren nem történt jelentősebb változás, miközben az ukrán erők előkészületeket tesznek Herszon visszafoglalására.

Az orosz erők hetek óta rakéták özöneivel és drónokkal támadják az ukrán infrastruktúrát. Az elmúlt hónapban az ukrajnai erőművek körülbelül harmada semmisült meg a támadásokban. A kormány felszólította az ukránokat, hogy igyekezzenek a lehető legtöbbet spórolni az árammal.

Annalena Baerbock német külügyminiszter a G7-tagállamok külügyminiszteri, csütörtöki találkozója előtt közölte, hogy a politikai fórum egyebek között generátorokkal és fűtőberendezésekkel látja el az ukránokat a tél átvészelése érdekében.

Eközben Oroszország visszatért a gabonaszállítási megállapodáshoz, mindössze néhány nappal azután, hogy – mint arról a Népszava is beszámolt – felfüggesztette részvételét az egyezményben.

Az ENSZ csütörtöki közlése szerint hét hajó haladt át a fekete-tengeri folyosón az egyezmény újraindítása után. Moszkva azonban közölte, még nem döntött arról, hogy meghosszabbítja-e a világszervezet és Törökország közvetítésével létrehozott megállapodásban az egyezmény megújításához megjelölt november 19-i határidőt.

Ukrajna a világ egyik legnagyobb gabonaexportőre, és, mint arról korábban lapunk is beszámolt, mintegy 20 millió tonna gabona rekedt az ukrajnai kikötőkben az orosz blokád miatt.

Rebeca Grynspan, az ENSZ kereskedelmi és fejlesztési konferenciájának (UNCTAD) főtitkára közölte, hogy „fontos előrelépéseket” sikerült tenni az orosz műtrágyaexport terén, mindazonáltal elismerte, hogy még hosszú utat kell addig megtenni.

A Herszon visszafoglalására irányuló ukrán erőfeszítésekkel egy időben az ukrán külügyminisztérium azzal vádolta az orosz felet, hogy tömegesen deportál lakosokat Herszon térségéből az általa megszállt Krímre vagy Oroszországba. A tárca szerint hasonló deportálások történnek a zaporizzsjai, a luhanszki és a donecki térségekben, valamint a Krímen is.

A Moszkva által kinevezett herszoni bábkormányzó, Vlagyimir Szaldo állítása szerint „masszív rakétatámadás” veszélye miatt szállítják át a térségbe mélyebben vagy Oroszországba az embereket.

A herszoni orosz „hatóságok” tájékoztatása szerint Herszonban a múlt héten 70 ezer civil hagyta el otthonát a Dnyipro jobb oldalán.

A kamera fegyver. A putyini rezsim propagandájával szemben meg kell mutatni a világnak a hétköznapi ukrán emberek szenvedéseit és hősiességét – magyarázta Evgeny Afineevsky a  Szabadság tűz alatt című dokumentumfilmjének budapesti bemutatóján.