– Néhányan lekommunistáztak, néhányan a támogatásukról biztosítottak. De a kimaradóként meghirdetett járatoknak több mint a fele végül valóban nem indult el, bár a végső összesítéssel még nem végeztünk – summázza a keddi kétórás figyelmeztető sztrájk első tapasztalatait Dobi István, a Szolidaritás Autóbusz-közlekedési Szakszervezet (SZAKSZ) elnöke.
Az érdek-képviseleti vezető nem tagadja, kicsit csalódott, mert ennél is több csatlakozóra számított. Úgy véli, sokakat eltántorított a Volánbusz helyi vezetőinek időnként fenyegető fellépése és a különféle „játszmázások” a vezénylésekkel. Akadt olyan buszvezető, akinek azt mondták, ha nem indul el a járatával, holnap már be se jöjjön – mondja Dobi István, aki szerint ez azért is meglepő, mert a Volánbusz is jelentős munkaerőhiánnyal küzd. A szakszervezet jogászai már írják a keresetet, amelyben azt kérik a bíróságtól, állapítsa meg: a munkáltató megsértette a munkavállalók sztrájkhoz való jogát. A bíróság 15 napon belül tárgyalás nélkül dönt az ügyben.
Országszerte 2600 buszjárat nem indul el ma, a sofőrök így próbálnak fizetésemelést kicsikarniA kétórás figyelmeztető sztrájk az összes megyére és Budapestre is kiterjedt, az előzetes tervek szerint összesen 2630 járatot érintett volna. „Voltak élharcosok, például Somogy, Tolna és Baranya megye, míg Szegeden minden helyközi járat, Miskolcon és Kazincbarcikán a 90 százalékuk elindult. Több helyen tömeges belépési szándékot regisztráltak, köztük például Győr-Sopron és Fejér megyében” – összegez Dobi István, aki szerint „sokan begurultak a többi szakszervezetre, amiért semmilyen formában nem álltak ki mellettük”.
Arról is beszélt, hogy ma hivatalos levelet küldenek a Volánbusz vezetőségének, amelyben rögzítik: változatlanul fenntartják követeléseiket. Az idei 10 százalékos bérfejlesztés mellé további 10 százalékos alapbéremelést kérnek, a jövőre ígért 5 százalék helyett pedig 20 százalékot. Ezenfelül többek között egységes bérrendszert és üzemanyag elszámolást szeretnének, valamint kérik a hajnalos buszvezetők bejárási költségtérítésének emelését.
Csütörtökön a SZAKSZ bizottsága is összeül, hogy értékelje a munkabeszüntetési akciót és döntsön a folytatásról, ha nem vezetnek eredményre a tárgyalások a munkáltatóval. De mielőtt sztrájkot hirdetnének, mindenképpen felmérik a munkavállalói hajlandóságot, mert Dobi szerint csak akkor érdemes megszervezni a munkabeszüntetést, ha a dolgozóknak legalább a fele mellettük áll.