„Szégyellheti magát a kormány, amelyik úgy gondolkodik, hogy bizonyos gazdasági szempontok, vagy az, hogy néhány fokkal esetleg itt-ott hidegebb lesz, szóval ez a szatócsszempont, ez képes minden mást felülírni. Vannak helyzetek, amikor az erkölcsi és a nagy stratégiai döntések felül kell, hogy írják a gazdasági szempontokat. És ez a háborús helyzet mind nagy stratégiai szempontból, mint erkölcsi szempontból szerintem egyértelműen kijelöli a helyünket, és ez a hely az ukránok sokoldalú támogatása mindaddig, amíg győzelemmel nem fejezik be ezt a háborút. Itt szerintem nincs kompromisszumnak hely” - jelentette ki Sz. Bíró Zoltán Oroszország szakértő a Friderikusz Podcast vendégeként. A beszélgetést a 444.hu szemlézte.
A történész az interjúban kifejtette, sokáig jóhiszemű volt és úgy vélte, Orbánt azt mozgathatja, ha szorosabb a kapcsolata az orosz elnökkel, mert akkor mellette ő maga is nagyobbnak, tekintélyesebbnek fog tűnni, de ami a bucsai tömeggyilkosságok, háborús bűncselekmények után történt, az komoly kérdéseket vet fel. Szerinte az amerikai elnök ezen események után teljes joggal nevezi háborús bűnösnek Putyint.
Az egyik EU-tagország miniszterelnöke bizonyítékokat követelt Volodimir Zelenszkijtől, hogy nem megrendezett jelenet volt a bucsai tömegmészárlásEgy fontos különbségre hívta fel a figyelmet a két hadviselő ország viselkedésében: amikor az ukrán elnök környezete értesült azokról a videókról, amiken sebesült orosz katonákat végeztek ki, az volt a reakció, hogy kivizsgálják, és következményei lesznek. Ezzel szemben az oroszok a bucsai eseményeket az első pillanattól kezdve elutasították, és azt mondták, az ukránok ölték meg saját lakosságukat.
Arra a kérdésre, hogy lehet, hogy zsarolják Orbánt, azt mondta, „így van”, szerinte a kormányfő valamilyen módon elvesztette a képességét, hogy autonóm módon viselkedjen Putyinnal és az orosz vezetéssel, nem szabad ember Oroszország viszonylatában. Ennek okát nem tudta megmondani, de a szabadságának elvesztése világosan látszik.
Becslése szerint az orosz gazdaság az 1990-es évek végének szintjére fog visszasüllyedni és az, hogy a Gazprom haladékot adott Magyarországnak a fizetésben, jelzés is lehet Orbánnak, miszerint megéri folytatni a különutas politikáját. Ezzel kapcsolatban idézte fel, hogy azokban a napokban, amikor Orbánék elérték, hogy Kirill pátriárkát vegyék ki az egyik szankciós csomagból, az ukrán pravoszláv egyház Kirillhez addig hű része bejelentette, hogy a pártriárka háborús uszításai miatt szakítanak az orosz egyházzal. Sz. Bíró Zoltán a Fidesz békepárti szólamaival kapcsolatban megjegyezte, „sosem halljuk, hogy a béke feltételének azt fogalmaznák meg, hogy Putyin hagyjon fel a háborúval és vonja ki a csapatokat, hát ennél egyszerűbb megoldása a békének aligha képzelhető el, miután a felelősség is az övé.”
Fideszesekhez szól, de Vlagyimir Putyinnak dorombol a nemzeti konzultáció