5-10 százalékos kamatplafon bevezetését kéri a kormánytól a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, valamint azt szeretnék elérni, hogy a meglévő vállalkozói hiteleknél biztosítsák a moratórium lehetőségét - derül ki a testület szerkesztőségünk részére is eljuttatott közleményéből.
Parragh László, az iparkamara elnöke úgy indokolt:
„A jegybank múlt heti döntése következtében megnövekedett hitelkamatok a koronavírus válságból éppen csak kilábalt és az energiaválsággal jelenleg is küzdő vállalkozásoknak hatalmas csapás, amelynek terheit a nano-, mikro- kis- és középvállalkozások kb. 100 ezres tömege biztosan nem tud majd kigazdálkodni. Ennek visszafordíthatatlan hatása lesz a működésükre – fel is függeszthetik vagy megszüntetheti azt – és akár a munkavállalóiktól is megválhatnak”
- figyelmeztetett.
Brutális kamatemelést jelentettek be MatolcsyékA bankok a jegybank által bejelentett új, 18 százalékra emelkedett egynapos betéti tendert gyakorlatilag azonnal beépítették az árazásukba. Ezzel együtt a kamatfolyosó felső széle - amely azt mutatja, hogy meddig mehet az MNB a kamatemelésekkel - az eddigi 15,5-ről 25 százalékra emelkedett, a vállalkozók pedig villámgyorsan „megérzik majd” ezeket a változtatásokat - ismertette Parragh László az iparkamara javaslatának indoklásában.
Az MKIK egyetért azzal a közgazdasági nézettel, hogy egy válságot azzal lehet igazán durván elmélyíteni és időben is elhúzni, ha hagyjuk, hogy a hitelezés összedőljön - írták. Ezért a testület a fent említett javaslattal azt szeretné elérni, hogy a bajban lévők megúszhassanak egy újabb csapást, a hitelpiacon pedig elkerülhető legyen a „kiszáradás”.
Parragh: elég nagy bátorságra vall az MNB-től, amiért meg akarja mutatni a pénzpiacnak, hogyan kell működnieParragh László: sorra hívnak a cégvezetők, hogy ami most történik, az halálossá válhat számukra