Az Európai Parlament (EP) plenáris ülése jövő kedden várhatóan vitát rendez a Magyarországgal szemben elindított jogállamisági eljárás friss fejleményeiről – értesült a Népszava brüsszeli forrásoktól. A végső döntést az EP elnökéből és frakcióvezetőiből álló Elnökök Konferenciája hozta meg. Értesüléseink szerint a vitát a Zöldek frakciója kezdeményezte.
Mint arról beszámoltunk, az Európai Bizottság szeptember 18-án 3000 milliárd forint (7,5 milliárd euró) támogatást javasolt elvonni Magyarországtól az uniós forrásokkal történő, büntetlenül hagyott visszaélések és csalások miatt. A biztosi testület ugyanakkor jelezte, érdemes lenne nem azonnal bevasalni a büntetést, hanem időt hagyni az Orbán-kormánynak, hogy végrehajtsa azokat a korrupcióellenes intézkedéseket, amelyek meglátása szerint jelentősen javítanák a közösségi források szabályos felhasználását.
Brüsszel meglépte: 3000 milliárd forint támogatás befagyasztására tett javaslatot az állami korrupció miattJavaslatát ezzel a kiegészítéssel utalta a a tagállami pénzügyminiszterek tanácsa elé, amely végső soron határoz az eljárás folytatásáról vagy befejezéséről. Az Európai Parlamentnek nincs lehetősége rá, hogy közvetlenül befolyásolja a tagállami kormányok közös döntését, csak közvetett nyomásgyakorlással élhet.
Az EU soros elnökségét adó Csehország hajlik rá, hogy a tárcavezetők a lehető legkésőbbi időpontig, az év végéig halasszák az eljárást, de az Európai Parlamentben ezt sokan ellenzik. — Orbán Viktornak volt elég ideje, hogy teljesítse a brüsszeli elvárásokat, ezért nem látjuk értelmét, hogy megint időt adjunk neki. A támogatások felfüggesztését haladéktalanul végre kell hajtani — mondta a Népszavának Pedro Marques, a szocialista frakció egyik helyettes vezetője a politikai csoport álláspontjáról.
Csehország tart a Huxittől, még nem tudja, megbüntetné-e Magyarországot a korrupcióért