Kína azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy „nagyon rossz és veszélyes üzeneteket” küld Tajvannal kapcsolatban - derül ki a Reuters tudósításából, miután Vang Ji kínai külügyminiszter és amerikai kollégája, Antony Blinken közvetlen egyeztetést folytattak az ENSZ-közgyűlés margóján New Yorkban.
Egy amerikai tisztségviselő őszintének nevezte a másfél órás találkozót. „A mi részünkről ismét kristálytisztán világossá tettük: a béke és a stabilitás fenntartása a Tajvani-szorosban abszolút létfontosságú. Mindez összhangban van az egy Kína-politikánkkal, mely régóta fennáll” - mondta egy magas rangú amerikai tisztségviselő. A kínai külügyminisztérium a tárgyalásról kiadott közleményében azt állította, hogy az Egyesült Államokat, hogy „nagyon rossz és veszélyes üzeneteket” küld Tajvannal kapcsolatban, s minél inkább függetlenedni szeretne Tajvan, annál kevésbé valószínű a békés rendezés.
„A tajvani kérdés kínai belügy, és az Egyesült Államoknak nincs joga beleszólni abba, hogy milyen módszerrel történik ennek megoldása”
- idézte a tájékoztatás Vang Ji-t. A washingtoni külügy korábban azt közölte, Blinken és Wang találkozója része volt annak az amerikai erőfeszítésnek, hogy „fenntartsák a nyílt kommunikációs vonalakat és felelősségteljesen viszonyuljanak a két ország versenyéhez”. Egyes források szerint Blinken továbbra is jelezte, Amerika nyitott a globális ügyekben történő együttműködésre Kínával - bár nem konkretizálta, pontosan milyen területeket ért ezalatt.
A tajvani külügy is kommentálta a találkozót. Szerintük Kína „a valóságnak ellentmondó érvekkel és kritikákkal próbálja összezavarni a nemzetközi közösséget”.
Szóba került Oroszország ukrajnai inváziója is. Blinken ismételten felhívta kínai kollégája figyelmét, hogy következmények várhatók, amennyiben Peking anyagi támogatást nyújt a megszálláshoz, vagy segítene Moszkvának a szankciók kijátszásában. Amerikai tisztségviselők egyébként korábban azt közölték, nem látna bizonyítékokat arra, hogy Kína ilyen támogatást nyújtanak Putyinnak.
A feszültség azt követően növekedett meg, hogy - mint lapunk is beszámolt róla - az amerikai törvényhozás elnöke, Nancy Pelosi ázsiai körútjának keretében augusztus elején látogatást tett a szigeten. Peking ezt nyílt provokációként értelmezte, s válaszul nagyszabású hadgyakorlatokat kezdett a sziget környékén.
Kína rakétaesőt zudított a Tajvan körüli tengerreNancy Pelosi: az Egyesült Államok nem hagyja magára Tajvant