Azért mozdult ki agyonbiztosított bunkeréből múlt héten a Kreml ura, hogy bebizonyítsa a Nyugatnak: Oroszország nincs elszigetelve, keleten igenis vannak megbízható barátai. Ám az üzbég fővárosban rendezett, kínai kezdeményezésű Sanghaji Együttműködési Szervezet csúcstalálkozója az orosz elnök huszonkét éves „uralkodásának” legnagyobb nyilvános pofonjává vált.
Az csak a jéghegy csúcsa volt, hogy Narenda Modi indiai miniszterelnök a televízió által is közvetített kétoldalú beszélgetésükben burkoltan bár, de gyakorlatilag elítélte az Ukrajna elleni orosz agressziót, mondván, „Tudom, hogy a mai kor nem a háború kora, és ezt telefonon is megbeszéltem Önnel”. Putyin üzleteket ugyan tudott kötni „barátaival”, de minden igyekezete ellenére, személyes jelenlétével sem tudta elérni, hogy akár a török, akár a kínai, vagy az év elején még katonai erővel megsegített és hatalomban tartott kazah államfő, vagy bármely posztszovjet ország vezetője, - Lukasenko kivételével - nyilvánosan kiálljon Oroszország ukrajnai háborúja mellett. Sőt, mindnyájan párbeszédet, a háború mielőbbi befejezését sürgették diplomatikusan, miközben a kazah elnök nyilvánosan hangsúlyozta a "területi integritás" tiszteletben tartásának fontosságát.
A diplomácia azonban nem csak szavakkal tud üzenni, és ezzel a lehetőséggel a szamarkandi szervezők is éltek. Futótűzként terjedt az interneten az a kép, amelyen egy kötetlenebbnek tűnő beszélgetésen egy teázóasztal körül ülnek a résztvevők – Hszi Csin-ping kínai elnök hiányában az asztalfőn Recep Tayyip Erdogan trónol egy külön széken, egyértelműen az oldalsó kanapén Lukasenko és a tádzsik elnök közé szorítva feszengő alacsony Putyin fölé magasodva. Oroszország elnökét még soha, nyugaton sem hozták ilyen kínos helyzetbe, de Putyin most már nem engedheti meg magának, hogy sértődötten fel- és tovább álljon. A király immár meztelen, és ezt mindenki látja. Maga Putyin is tudja, csakhogy az orosz energiahordozókat valakiknek el kell adni, a háborút és az elnyomó rezsimet finanszírozni kell, akár megaláztatások árán is. Vagy gazdát cserél a Kreml.