;

Oroszország;háború;Vlagyimir Putyin;fegyverszállítás;Volodmir Zelenszkij;

- Zelenszkij szerint csakis a nyugati fegyverszállításoktól függ, meddig húzódik el a háború

Külügyminisztere arról beszélt, céljuk a győzelem, nem a tárgyalás.

Jelenleg korai arról beszélni, hogy mikor ér véget a háború, ők addig harcolnak, amíg vissza nem szerzik az ellenőrzést valamennyi megszállt területük fölött, mondta a Reuters hírügynökség újságíróinak Volodimir Zelenszkij szombaton a Reuters hírügynökség újságíróinak megismételte,. Zelenszkijnek meggyőződése, hogy ha idejében hozzájuthatnak az ígért korszerű fegyverekhez, hamarabb elérhető a győzelem. - Száz százalékig ettől függ minden - hangsúlyozta. Az ukrán elnök reagált azokra a fenyegető kijelentésekre is, amelyek időről időre elhangzanak orosz részről. Ő maga nem hiszi, hogy Oroszország atomfegyvert vetne be, de figyelmeztetett, hogy az agresszor viselkedése kiszámíthatatlan, és egy ilyen cselekedet a harmadik világháború kezdetét jelentené. A nukleáris zsarolás árnyékában pedig lehetetlen bármiféle megállapodást elérni. Azokat a feltételeket, amelyek erről elhangzanak, meg se kell hallgatni, és el kell érni, hogy az ilyen ember senkit se fenyegethessen - fejtette ki az ukrán elnök.

Külügyminisztere, Dmitro Kuleba a napokban egy terjedelmes interjúban határozottan elvetette bármilyen tárgyalás lehetőségét az ultimatív orosz feltételek alapján. - Nem azért harcolunk az oroszokkal, hogy lehetőséget kapjunk megbeszéléseket folytatni velük, hanem azért, hogy legyőzzük őket. És ez az elköteleződés nem csak az ukrán vezetést, hanem az egész ukrán társadalmat is jellemzi - tette hozzá. Egyúttal emlékeztetett rá, hogy orosz részről időről időre elhangzik a tárgyalás szó, de nyomban követik más szavak is: azok a feltételek, amelyek alapján tárgyalni akarnak. Ez valójában azt jelenti, hogy Oroszország csak  a saját követeléseinek teljesítéséről kész tárgyalni, és ezzel azonnal kiüresíti maga a tárgyalás értelmét. Nyilvánvaló, hogy az orosz cél nem változott - mondta - a Kreml Ukrajna megsemmisítő vereségét akarja. Dmitro Kuleba persze tudja, hogy minden háború a tárgyaló asztal mellett ér véget, és kiemelte: nagyon fontos, hogy ki milyen pozíció birtokában foglal ott helyet. Az ukrán diplomácia vezetője értésre adta, hogy immár nem február 23-a, az orosz invázió előtti nap az a határvonal, amelyet ukrán részről amolyan kiindulási alapnak tartanának, ez csak az első időszakban volt érvényes, hanem 1991. augusztus 24-e, a független ukrán állam születésnapja: az orosz csapatoknak el kell hagyniok Ukrajna területét. Minden egyébről majd csak ezután lehet megbeszéléseket folytatni, Ukrajna területi épsége és szuverenitása nem lehet tárgyalási alap - nyomatékosította az ukrán külügyminiszter.

Ukrán részről a hétvégén megkülönböztetett figyelem kísérték a NATO Katonai Bizottságának tallini tanácskozását. A testület elnöke, Rob Bauer admirális méltatta az ukrán fegyveres erők és az ukrán nép nem mindennapi bátorságát és helytállását a megszállók elleni harcban, és kijelentette, továbbra is minden szükséges segítséget megadnak Ukrajnának.  Az admirális hangsúlyozta: a provokálatlan orosz támadás az ukránok ellen új korszakot jelent a globális biztonság szempontjából, és nagyobb a jelentősége, mint a szűken vett Ukrajna. - A támadás próbára tette az egész nemzetközi rendet. Ez, valamint a terrorista csoportok, amelyek aszimmetrikus eszközöket használnak, globális és helyi konfliktusokat hoznak létre, illetve Kína, amely növeli katonai erőfeszítéseit, és veszélyes retorikával él, mindez fenyegetően nehezedik a szövetségre, amely előtt az a "szent feladat" áll, hogy megvédje az ezen a területen élő emberek milliárdjait - mondta az admirális.

Rob Bauer szerint az ukrán fegyveres erők harctéri tevékenysége alapvetően megváltoztatta a korszerű háború jellegét: a polgári és katonai együttműködés érdekes kombinációja állt elő - mondta. Az admirális utalt a Starlinkre, méltatva, hogy Elon Musk jóvoltából Ukrajnának lehetősége nyílt használni ezt az alacsony földi pályára helyezett műholdas internetes rendszert. - Új jelenségről van szó, a katonák, és ebben az esetben egy magánvállalkozás erőforrásainak egyesítéséről. Fölidézte, hogy a NATO országokban 2014 óta folyó tréningek lehetővé tették, hogy az ukrán hadsereg változtasson a hadviselés elöregedett posztorosz stílusán, amely még nem is oly rég jellemezte tevékenységét. Példaként említette, hogy a harkivi hadművelet sikerében közrejátszott, hogy kis taktikai alegységek, legföljebb harminc fős szakaszok fiatal parancsnokaikkal az élen kezdeményező szerepet vállaltak, és gyorsan válaszoltak a harctéri helyzet változásaira, miközben velük szemben az oroszok változatlanul a régi módon, a legfőbb parancsokságról várták a parancsokat.

„Halál a diktátorra!” skandálta a tömeg a 22 éves Mahsza Amini temetésén a nyugat-iráni Kurdisztán területén fekvő Saghezben.