Az izjumi tömegsírokban eltemetett emberek ellen alkalmazott kínzást igazoló újabb bizonyítékokra bukkantak az ukrán hatóságok – derül ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tájékoztatásából.
Elmondása szerint
több mint tíz kínzókamrát találtak a felszabadított harkivi területeken, számos városban. Zelenszkij szerint „a megszállók még a kínzóeszközeiket is hátrahagyták menekülés közben”. Állítása szerint még a Harkiv megyei Kozacsa Lopanyban található vasútállomáson is kínzókamrára és kínzóeszközökre bukkantak.
Az ukrán elnök szerint „a kínzás elterjedt gyakorlatnak számított a megszállt területeken”. „A nácik is pont ezt tették. (…) És ugyanúgy fognak felelni ezért (az oroszok) mind a harcmezőn, mind a tárgyalótermekben” – fogalmazott. Fogadkozott, hogy azonosítani fognak minden orosz katonát, aki kínzásokat és atrocitásokat követett el Ukrajnában.
Az Euronews orosz nyelvű kiadása szerint körülbelül 60 újabb holttestet hantoltak ki az Izjumhoz közeli tömegsírokból. Az ukrán hatóságok több mint 450 sírt találtak az ottani erdőben, de hogy pontosan mennyien vannak ott eltemetve, még nem tudni. Az emberi maradványokat ukrán nyomozók és igazságügyi orvosszakértők vizsgálják. A szakértők a legtöbb esetben erőszakos halál nyomaira bukkannak.
Civil az áldozatok többsége az izjumi tömegsírokban, az ENSZ megfigyelőket küld UkrajnábaTöbb mint 440 holttestre leltek egy sírhelyen az orosz megszállás alól felszabadított ukrajnai IzjumbanEközben az Európai Unió Tanácsának soros elnöki tisztségét betöltő Csehország külügyminisztere, Jan Lipavský különleges nemzetközi törvényszék felállítására szólított fel a háborús bűncselekmények kivizsgálása miatt.
A tárcavezető Twitter-bejegyzésében azt írta:
„Oroszország agyonlőtt és megkínzott emberek százaival teli tömegsírokat hagyott maga után az izjumi térségben. Az ilyesféle támadások a civil lakosság ellen a 21. században elképzelhetetlenek és irtózatosak. Nem hagyhatjuk figyelmen kívül. Kiállunk azért, hogy minden háborús bűnöst büntessenek meg.”
Egy másik bejegyzésében pedig különleges nemzetközi törvényszék felállítására szólított fel a háborús bűncselekmények kivizsgálása végett.