Az amerikai külügyminisztérium hírszerzési forrásokra hivatkozva azzal vádolta meg Oroszországot, hogy 2014 óta több mint 300 millió dollárt (átszámítva több mint 121 milliárd forintot) költött más országok politikusainak befolyásolására, összesen több mint 24 országban - írja a BBC.
Moszkva nyilvánosan nem kommentálta a vádakat, bár a BBC felidézi, hogy korábban Oroszország is több ízben vádolta az Egyesült Államokat hasonló jellegű külföldi beavatkozással.
A Biden-adminisztráció névtelenül nyilatkozó hírszerzési illetékese azt mondta, a nyilvánosságra hozott számok csak a minimumot jelzik, s Oroszország valószínűleg további forrásokat utalhatott át rejtetten olyan ügyekben, amelyek azonban felderítetlenek maradtak.
Az érintett 24 országot a hírszerzési közlemény nem nevezte meg, mindössze annyit közöltek, hogy azok négy különböző kontinensen helyezkednek el. Állításuk szerint bizonyos országokat most zártkörűen tájékoztatnak az állítólagos orosz befolyásolási kísérletről. Az AFP hírügynökségnek azonban akadt egy forrása, aki ismeri az eredményeket, ő azt közölte, hogy a hírszerzési jelentés szerint Oroszország egyebek között körülbelül félmilliárd dollárt költött Albániában a jobbközép Demokrata Párt támogatására a 2017. évi választásokon, valamint boszniai, montenegrói és madagaszkári pártok, illetve jelöltek finanszírozására. Emellett a forrás azt is állította, hogy a Kreml fiktív cégeken keresztül pénzelt bizonyos európai pártokat, szélsőjobboldali jelölteket.
Ezzel szemben Moszkva korábban azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy a CIA avatkozott be más országok ügyeibe, többek között oly módon, hogy puccskísérleteket támogatott szerte a világon. Emellett Don Levin, a Carnegie Mellon Egyetem kutatója által vezetett adatbázis értelmében az Egyesült Államok 1946 és 2000 között világszerte több mint 80 alkalommal avatkozott be külföldi választásokba, ide nem értve a puccsokat, illetve a rendszerváltási kísérleteket.
A BBC felidézi, egy tavalyi amerikai hírszerzési jelentés azt is állította, hogy Vlagyimir Putyin valószínűleg jóváhagyott a 2020. évi amerikai választásokra vonatkozó befolyásolási kísérleteket Donald Trump javára. Ezt a vádat Moszkva alaptalannak nevezte.