Németország;Oroszország;Vlagyimir Putyin;telefonbeszélgetés;Olaf Scholz;orosz-ukrán háború;

- Hónapok után ismét beszélt egymással Scholz és Putyin

A német kancellár felszólította az orosz elnököt, hogy teljes mértékben vonják ki az orosz csapatokat Ukrajnából.

Először beszélt egymással május óta Olaf Scholz és Vlagyimir Putyin; a német kancellár felszólította az orosz elnököt, hogy teljes mértékben vonják ki az orosz csapatokat Ukrajnából – derül ki a Politico beszámolójából.

A két vezető 90 percet beszélt egymással.

A beszélgetés német kormányzati leirata szerint tekintettel „a katonai helyzet és az ukrajnai háború következményeinek súlyosságára”, a kancellár felszólította az orosz elnököt, hogy mihamarabb találjon diplomáciai megoldást a helyzetre, teljes mértékben vonja ki az orosz csapatokat, és tartsa tiszteletben Ukrajna területi integritását és szuverenitását.

„A kancellár hangsúlyozta, hogy bármilyen, annektálásra irányuló orosz lépés nem maradna válasz nélkül, és semmilyen körülmények között nem ismernék el” – derül ki a leiratból.

Scholz sürgette az orosz felet, hogy a hadifoglyokat a vonatkozó genfi egyezményeknek megfelelő bánásmódban részesítsék, kerüljék az erőszak fokozását a Zaporizzsja Atomerőmű körül. Felszólította továbbá Putyint, hogy hajtsa végre, semmint „hiteltelenítse” az ENSZ és Törökország közvetítésével létrehozott megállapodást a fekete-tengeri ukrán gabonaexportra vonatkozóan.

A Kreml leiratában ezzel szemben Ukrajnát tették felelőssé a folytatódó erőszakért, és megismételték a fekete-tengeri megállapodással kapcsolatos hamis állításokat. Putyin korábban – hamisan – azt állította, hogy a gabonaszállítmányok nagy része az EU-hoz és nem a fejlődő országokhoz kerül, emiatt az ukrán gabonaexport korlátozásával fenyegetett.

Mint azt a portál megjegyzi, eközben egyre nagyobb nyomás nehezedik a német kancellárra otthon amiatt, hogy tétovázik további katonai segélyt Kijev rendelkezésére bocsátani.

Az ukrán erők legutóbbi harctéri sikerei miatt újabb felhívásokat intéztek Németországhoz és a többi nyugati országhoz azért, hogy küldjenek további fegyvereket – elsősorban harckocsikat – Ukrajnának.

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség főigazgatójának elmondása szerint újabb, sugárzás elleni segélyszállítmány érkezett Ukrajnába, egyebek között Magyarországról.