Több mint ezer fekete ruhába öltözött diák, szülő, nagyszülő, tanár, volt diák fogta körbe ma reggel 1/2 8-tól nyolcig a miskolci Herman Ottó Gimnázium épületét. Az ellen tiltakoztak, hogy a tankerület vezetője pénteken felmentette posztjáról Dezsőfi Györgyöt, az intézmény igazgatóhelyettesét, miután múlt hét hétfőn részt vett a miskolci tankerület elé szervezett polgári engedetlenségi mozgalomban, így tiltakozva a pedagógusok megalázóan alacsony bére és megbecsülésének hiánya miatt.
A felmentés után az iskola több mint 50 pedagógusa petícióban követelte, hogy vonják vissza az intézkedést, szolidaritásként pedig megszervezték a mai demonstrációt. E petíció szerint a Herman Ottó Gimnázium pedagógusai és dolgozói elutasítják, hogy Dezsőfi Györgyöt azért mentették fel, mert kiállt a tanárokért és a diákok érdekeiért, a magyar oktatás jobbításáért a polgári engedetlenségben. „Elkeserít és felháborít minket, hogy egy kiváló szakembert ezekért retorzió ér” – hangzik a szolidaritási nyilatkozat.
– Mi a Zrínyi gimnáziumban tanítunk, onnan is jöttek ide tanárok, diákok – mondta lapunknak Rácz József, az ottani intézmény matematika-informatika szakos tanára. Az ő intézményvezetőjük meglehetősen bölcsen előző nap egy körlevélben tájékoztatta a pedagógusokat és a diákokat, hogy a hermanos tiltakozó akció miatt várható torlódásra tekintettel a tanítás ezen a napon reggel 8 óra után 10 perccel kezdődik. Gyakorlatilag így lehetővé tette a hermanos akcióval szimpatizáló pedagógusoknak és diákoknak, hogy retorzió nélkül vegyenek részt az eseményen.
Hatalmas tapsvihart váltott ki, amikor a tüntetők láncolatában egyszer csak felbukkant a posztjáról felmentett igazgatóhelyettes, aki korábban bejelentette, hogy továbbra is tanítani szeretne. Ismerők és ismeretlenek fogták meg egymás kezét a hatalmas épülettömböt körbevéve, többeknek könnyeket csalt a szemébe, hogy rengetegen jelentek meg, és él még az emberekben a szolidaritás. Ennyi fekete ruhás tüntető mára a Marsról máshol is látszik – mondták többen is a helyszínen.
Reggel 8-kor a diákok oszlopba rendeződve indultak el az intézménytől a miskolci tankerület épülete felé, hogy ott átadják a több száz aláírással megerősített petíciójukat, amivel az igazgatóhelyettes felmentésének és az oktatás állapota ellen tiltakoznak.
„Már nincs hová hátrálni” – Miskolcon is tiltakoznak, de az egynapos munkamegtagadás miatt az egész havi bérüket elveszíthetik a pedagógusokSziklai Réka, az egyik szónok arról beszélt, hogy a szeptember 5-i polgári engedetlenségi tüntetésen való részvétel miatt felmentett igazgatóhelyettesük maga is hermanos diák volt, és ma ő a tantestület egyik motorja. Nélküle nem tudták volna megszervezni gördülékenyen az online tanítást, nem lenne kész időben a digitális tanrend, a diákok felnéznek rá és büszkék rá. Mindannyiuk nevében követelte, hogy a tankerület vonja vissza döntését, és helyezze vissza posztjára az igazgatóhelyettest.
Földeák Levente az esemény másik szónoka azt taglalta,
lassan nem lesz, aki tanítsa őket, hiszen a tanárok egy része kénytelen 60 év felett is tanítani, olyan nagy a létszám hiány, miközben pedagógusok megbecsültsége alacsony, az értelmiségi a diplomás bér alig kétharmadát kapják meg, így a pálya kevéssé vonzó a fiataloknak.
A beszédeket többször megszakították a diákok hangos üdvrivalgásai, tapsai és felhangzott a Pál utcai fiúk musical népszerű Grund betétdala is. Ezt követően A tiltakozók hangos „Gyertek ki!” kiáltással próbálták rábírni a tankerület vezetőjét, hogy az épület előtt vegye át a petíciójukat, ám mivel ez a követelésük sikertelennek bizonyult, az eseményt szervező három diák ment be az épületbe és átadta a dokumentumot.
A Herman Ottó Gimnázium tantestülete ma délután megbeszélni majd, milyen eredménnyel zárult a fekete ruhás élőlánc. Pilz Olivér a közalkalmazotti tanács elnöke, az iskola fizika-matematika-kémia szakos tanára az eseményen tudósítónknak azt mondta, ha nem sikerül eredményt elérniük abban, hogy visszavonják az igazgatóhelyettes menesztéséről szóló határozatot, úgy akár olyan élőláncot is alkotnak, amely nemcsak az iskolát veszi körbe, hanem elér akár a miskolci belvárosig.
Sztrájkkal válaszolnak a kormányzati fenyegetésekre a tanárok