politika;Európai Unió;Orbán-kormány;Heti abszurd;

- Heti abszurd - Üzenjünk Brüsszelnek: ne légy pancser!

Meg lehet-e tanítani a foltos hiénát arra, hogy véres húscafatok helyett zsenge karalábélevest egyen rebarbarapudinggal két pofára, most és mindörökké? Ez nem egy késői Attenborough-mozi címe, hanem nagyjából a tétje a magyar kormány és az Európai Bizottság közötti vitának, fabulában elmesélve. Spoiler: nem lehet.

A hiéna javíthatatlanul húsevő, Orbánék megállíthatatlanul lopnak. És nem azért gondoljuk ezt, mert tagadjuk, hogy a magyar kormány esendő emberekből áll, akik bármikor megjuhászodhatnak, jó útra térhetnek, jószolgálatba csaphatnak át rossz- helyett, hanem mert nem áll módjukban jó útra térni. Az őket hatalomban tartó rendszer addig működik, amíg pénz van a fenntartására. Ha nincs pénz, akkor vége az emberek hasába lyukat beszélő propagandának, a kövér klientúrát gazdagon és a széles tömegeket vékonyan kenő osztogatásnak. Ha mindennek vége, előbb-utóbb ismét választáson dől el a hatalom, nem pedig megvezetett és megvett mil­liók ikszelése révén. És előbb-utóbb felmerül az elszámoltatás kérdése, ami az Európai Ügyészség színe előtt fog megtörténni: tisztelt kollégiu­mi szoba- és üzlettársak, filmsztárokat nekifutás nélkül legazdagodó falubeliek, elő a családi ezüsttel, instálom.

Ahogy a hiéna veszélytelen a világ mángoldkészletére, úgy a magyar kormánytagok sem jelentenek veszélyt az igazmondó politikusok verseny első száz helyezésére. 

Éppen elég kínos, hogy szakmányban teszik a gesztusnak látszó kitérő hadműveleteket az uniós forrásokért pucsítva, sokat a kommunikáción nem változtathatnak. Gulyás Gergely pár hete például azt mondta (régi épület, becsülettel megépített plafon), hogy „minden eddiginél szigorúbb rendszert” hoznak létre az uniós pénzek és közbeszerzések ellenőrzésére. A „minden eddiginél szigorúbb” magyarul azt jelenti, hogy korábban is nagyon szigorú volt, ami, ugyebár, (eufemizmussal) nem igaz, valójában pedig oltári kamu. Ha szigorú lett volna, nem ülne Magyarország (e helyt: a magyar kormány) Európa szégyenpadján, mint aki ellen elsőként indult jogállamisági eljárás az unió történetében. Jogállamisági: értsd az alapokat nem tisztelő, tehát mintha a fociban szöges cipővel lépne pályára a Fidesz-válogatott, és csak az innováció ked­véért egyszerre 150 kigyúrt játékossal. Ha viszont a szigorú szabályok csak arra voltak elegendőek, hogy (szigorúan csak a példa kedvéért) az Elios-­ügyben 13 milliárd forintról kelljen lemondani és a magyar adófizetőkkel kifizettetni a számlát, akkor ideje értelmező kéziszótár vagy vékonyabb arcberendezés után nézni.

Pedig valójában milyen egyszerű volna a probléma megoldása! Kételkedni tetszettek a tiszta kéz politikájában (nem kételkedünk, haver, látjuk), akkor tessék,

ide nekünk azt az ­európai ügyészségi tagságot! Mennyi szürkeállományt égethetnek el a fideszes agytrösztök, hogy épeszű választ adjanak arra a kérdésre, hogy ezt miért nem teszik? 

Ehelyett létrehozzák a független korrupcióellenes hatóságot, plusz megfejelik egy korrupcióellenes munkacsoporttal. Definitíve ezt jelentené az Európai Ügyészség, annyi különbséggel, hogy az valóban független volna. Mert lássuk be, hogy a fideszi függetlenség olyan, mint a népi demokrácia volt egykoron, amiben a népi köztudottan fosztóképzőként viselkedett. Ugyanígy foszt a Fidesz. Választások előtt azzal zsarolják a településeket, hogy a kormánypártiak sikeresebben tárgyalhatnak majd a kormánnyal, a helyi fejlesztésekről a helyi potentátok hasonló pozícióból döntenek, semmit érő fideszes civil szervezeteket tömnek ki 10-15 milliós forrásokkal. E minden eresztékében romlott rendszer aligha reparálható Varga Judit bármilyen leleményének leukoplasztjával. Apropó, lelemény. Annak idején – talán a karambol okozta primer következmények miatt – simán átment, hogy az Európai Bizottság látványosan megvárta április 3-át a jogállamisági eljárás elindításával, nyilván azért, hogy ne avatkozzon be a választások kimenetelébe. De hadd jegyezzük meg halkan, nem is, inkább hangosan: ezzel is súlyosan beavatkozott. Egy olyan tényt hallgatott el, ami a magyar választópolgár számára döntő jelentőségű. Merthogy „A lop-e a kormány tizenplusz éve” kérdésre adott „Igen, lop” válasz ilyen lett volna.

Óriásplakátokat nem ígérhetünk, de az internet sem ismer határokat: üzenjünk Brüsszelnek, jössz eggyel, már csak emiatt se legyél pancser, ha egy mód van rá. Ha kettő is, akkor meg pláne, bár miután a kettő azonnal elinflálódik a fideszes függetlenség jegyében, így: maradjunk egyben!

Mariia Kondratieva ukrán kortárs táncos és koreográfus március óta már Hollandiában él gyermekével. A Lvivi Egyetem rendező és koreográfus szakán a PhD-jét író művész a Műhely Alapítvány meghívására érkezett most művészi rezidenciára – szó szerint vett alkotói szabadságra – Budapestre, ahová a most 9 hónapos kislányát is magával hozta. A tündéri Olivia a táncszőnyegen kúszik-mászik, miközben ő új szólóján dolgozik. Időnként összekapcsolódnak a mozgásban, mint a róluk készült, varázslatos videóban is, az ukrán Anton Baibakov zeneszerző és Katya Chilly énekesnő, etnográfus zenéjére. Mivel férje nem utazhat velük, el sem hagyhatja Ukrajnát, Mariiát munkatársa és barátja, Kateryna Hasan szabadúszó művészeti menedzser kísérte el ide. Mindketten egy másképp gondolkodó, öntudatos, a nehézségekben megerősödött fiatal ukrán generációt látnak növekedésben – én is, mikor csak rájuk nézek. Ebben kell már bíznunk, mert a háború vége sehol nem látszik.