A külön közösségimédia-tanácsadót foglalkoztató Liz Truss egy csütörtök reggeli Twitter-üzenetben jelezte: "azonnali fellépésre készül az emberek és vállalkozások megsegítése, rezsiköltségeik megfékezése érdekében, egyben meg akar birkózni a problémák gyökereivel, hogy az ország ne kerüljön még egyszer ebbe a helyzetbe". A nyári kormányzási vákuum után Trussnak azért is gyorsan cselekednie kellett, mert a YouGov közvélemény-kutató friss, az új kormányfő kinevezése után két nappal készített felmérése szerint, ha most lennének választások, a megkérdezettek 44 százaléka szavazna a Munkáspártra és 29 százaléka a Konzervatívokra. Arra a kérdésre, Truss vagy az ellenzék vezére, Sir Keir Starmer lenne jobb kormányfő, 25 százalék támogatta a kormányfőt és 32 százalék a riválisát. 40 százalék szerint egyikőjük sem alkalmas a tisztségre.
Liz Truss bejelentésének a háztartások szempontjából az a jelentősége, hogy a korábban bejelentett egyszeri, 400 fontos juttatáson kívül a villany- és gázszámlák októbertől esedékes, átlagosan évi 1971 fontról 3549 fontra (900 ezer, illetve 1,6 millió forint) emelése helyett egy tipikus otthon rezsiköltségét 2500 fontban (1,13 millió forint) limitálja.
Az ársapka két évig lesz érvényben, évi ezer fontot megtakarítva Anglia, Skócia és Wales lakosságának, de az eltérő energiapiaci körülmények között működő Észak-Írország is részesül a kedvezményben.
A vállalkozások, az iskolák és az egészségügyi intézmények első menetben hat hónapra kapják meg az ugyanezen egységáron alapuló elsősegélyt. Ezt követően várhatóan csak a sérülékeny ágazatok, köztük a vendéglátóipar számíthat a kormány nagyvonalúságára.
A feltűnően felajzott alsóházi képviselők a szabályokat kihasználva szinte percenként szakították meg Truss első parlamenti politikai állásfoglalását, amelyben kifejezésre juttatta: a kormány tisztában van az emberek kétségbeesett küzdelmével, hogy ki tudják fizetni közüzemi számláikat.
Az ársapka alacsonyabb szintű rögzítése mintegy 5 százalékkal csökkenti a máris 10 százalékot meghaladó inflációt.
A miniszterelnök bejelentette: Kwasi Kwarteng pénzügyminiszter a hónap második felében törvényt terjeszt elő a sürgős energiapolitikai intézkedésekről. Ezenkívül egy új Energiaellátási Munkacsoport tárgyalásokat fog folytatni az energiaszolgáltatókkal, hogy hosszútávú szerződések megkötésével csökkenthessék az áraikat. Már rövid távon nagyobb figyelmet kapnak a tiszta és megújuló energiaforrások. Az új tory vezető - a meglévő tartalékok kitermelése érdekében - feloldotta a palagáz kitermelésének tilalmát is, amely eddig a repesztéses technológia földrengésveszélyessége miatt volt érvényben.
Mielőtt az ellenzék vezére szóhoz jutott volna, Truss kijelentette:
"ez az a pillanat, amikor bátor döntéseket kell hozni, tudomásul véve, hogy nincsenek ingyenes megoldások".
Az akár 180 milliárd fontos nagyságrendre becsült terhet a költségvetés állja majd.
Sir Keir Starmer nem tudott ellenállni a kísértésnek, hogy az új kormányfő orra alá dörgölje: a Munkáspárt már a télen javasolta az energiaárak befagyasztását, s ezt régen meg kellett volna tenni. Utalva arra, hogy Truss ismét kizárta az energiaszolgáltatókra kivetett egyszeri, rendkívüli adót, leszögezte: Nagy-Britanniának újrakezdésre, munkáspárti kormányzásra van szüksége, amely nem töri össze magát a gáz- és olajipari vállalatok nyereségének megtartása érdekében.
Jön a Truss-kormány, először fordul elő, hogy a négy legrangosabb kormányzati tisztség közül egyiket sem fehér férfi tölti be