Csak az adrenalin hajthatja Liz Truss új brit kormányfőt, akinek bálványához, Margaret Thatcherhez hasonlóan kevés alvásra jut ideje. Miután szerda reggel fél 9-re már kormányülés volt kitűzve, nagyon gyorsan kellett összeállítani a csapatot. Ebben sokat segített, hogy a vezetőválasztási kampány utolsó három hetében már bombabiztos volt a külügyminiszter sikere, így a kulisszák mögött bátran megkezdhette a kabinettagok kiválasztását.
A végeredmény meghökkentő. Ez az első alkalom a brit történelemben, hogy a négy legrangosabb pozíciója, a miniszterelnöki, pénz-, kül- és belügyminiszteri tisztség közül egyiket sem fehér férfi tölti be. Sejteni lehetett, hogy Liz Truss nem véletlenül az egyetlen túlélője David Cameron 2014-ben hatalomra került tiszta konzervatív kormányának, alaposan átalakítja a Downing Street adminisztrációját. Az akció brutalitása mégis meglepetést keltett. A remélt megbékítés, a vezetőválasztási kampány során súlyosan sérült pártegység helyreállítása helyett nemhogy mindenkit eltávolított a kormányból, aki Rishi Sunak volt pénzügyminisztert támogatta, de még a többé-kevésbé semlegeseknek sem jutott hely. Politikai elemzők szerint így akarta elkerülni, hogy amikor miniszterek reggelente nyilatkoznak a hírcsatornáknak, különösen a rámenős BBC Today programnak, a műsorvezetők ne köthessenek bele, milyen kritikával illették alig néhány hete a jövendő kormányfőt.
Liz Truss a bizalmasait, sőt, barátait helyezte a legmagasabb állásokba. Vele egyidős és a parlamentbe ugyancsak 2010-ben bekerült 47 éves pénzügyminisztere, a kimagaslóan intelligens Kwasi Kwarteng, közvetlen greenwichi szomszédja volt. Az új külügyminiszter, James Cleverly július óta oktatási miniszter, korábban gyakorlatilag a helyettese volt a tárcánál. Nem csak a válságban lévő egészségügy tárca vezetője, de miniszterelnök-helyettes is lett kampányfőnökéből, Thérèse Coffey-ból, míg a belügyi portfólió, ahol az illegális bevándorlás leküzdése a legnagyobb kihívás, Suella Braverman korábbi legfőbb ügyésznek jutott. Az anakronisztikus megjelenésű Jacob Rees-Moggra, az új üzleti-vállalkozási miniszterre jut a szabályozási rendszer Brexit utáni átalakítása.
Ahogy a gyökeresen lekarcsúsított Downing Street-i stáb, úgy korábbi befolyásos kormánytagok is a lehető legnyersebb formában értesültek eltanácsolásukról. Kellemetlen visszhangja lett a védelmi tárca veteránügyi felelőse, Johnny Mercer eltanácsolásának. Felesége, Felicity, Twitter-üzenetében "ostobának" minősítette Trusst. Amikor Mercer nyíltan megkérdezte a kormányfőt, "miért teszi ezt vele, ki tudná jobban betölteni a tisztséget, mint ő, melyik haverja kapja meg az állását, mi lett a teljesítmény szerinti kinevezések ígéretével", a válasz így hangzott: "Erre nem tudok válaszolni, Johnny". Csak remélni lehet: a szélesebb kormány megnevezésekor Truss békülékenyebbnek bizonyul.
Túl az első interpellációs félórán
Teatralitást nélkülöző, ideológiai alapokra helyezett csörteváltássá bizonyult a westminsteri parlamentben az első teljes munkanapját töltő új kormányfő és az ellenzék vezére első találkozása. Sir Keir Starmer a megélhetési válság kezelésével kapcsolatos kérdésekre koncentrált. Miután a csütörtöki bejelentés előtt valószínűnek látszik, hogy Liz Truss az energiaárak befagyasztásával készül a lakosság rezsiköltségeinek féken tartására, a munkáspárti vezető azt firtatta, ki fog mindezért fizetni, hogy fogja a kormány a mintegy 100 milliárdra becsült költségvetési tételt finanszírozni. A kormányfő kizárta az energiaszolgáltatókra kivetett egyszeri sarc lehetőségét, annak ellenére, hogy Sir Keir Starmer szerint a gáz- és olajtermelők a következő két évben 170 milliárd fontos nyereségre tesznek szert. Egy munkáspárti képviselőnő az új kormányfő mandátumát kérdőjelezte meg és parlamenti választás kiírására szólított fel. Liz Truss a vitában a brit nemzeti és az ukrán zászlót jelképező kitűzőt viselt, többször ejtett szót Vlagyimir Putyin „borzalmas” ukrajnai háborújáról. R. H. V.