Magyarországra még a héten megérkezhet a Covid-19 elleni új kétkomponensű oltás - tudta meg a Népszava kedden Takács Pétertől az egészségügyért felelős államtitkártól.
Ez a vakcina védelmet nyújt az eredeti vadvírus és az Omicron BA.1-es mutációja ellen is. A megerősítő oltások beadása – úgy tudjuk - már a jövő héten elkezdődhet az oltópontokon. Valószínűleg először a kockázati csoportba tartozók kérhetik a kétkomponensű oltást. Az első szállítmányokkal még csak néhány százezer adag érkezik az országba. Nagyobb mennyiség januárra várható. A Pfizer és a Moderna által gyártott oltóanyagból is érkezik szállítmány az uniós közös beszerzés keretében.
A Pfizer és a Moderna is végzett humán önkénteseken vizsgálatokat, amelyek kimutatták, hogy a BA.1 variánsra készült vakcinák növelik az omikron-törzsek semlegesítésére alkalmas antitestek mennyiségét.
Az államtitkár szerint azok is megkaphatják ezt a megerősítő adagot, akiknek már van négy oltásuk.
Kérdésünkre járványügyi szakemberek elmondták, ez a vakcina alapimmunizálásra nem használható, azaz csak azoknak adható akiknek már van legalább két oltása.
ugyanis kevesebb oltóanyagot tartalmaz, mint az elsődleges sorozat, ezért csak ez nem lenne elegendő a megfelelő védelem kiváltásához, ha valakit még soha nem oltottak be Covid-19 ellen.
A szakemberek arra is figyelmeztettek, hogy a déli féltekén idén az influenza-járvány is erősebb volt a korábbiaknál. Arra is lehet számítani, hogy az influenza vírusa idén a megszokottnál korábban okoz majd járványt.
Az emlékeztető vakcinák fontosságára világít rá egy Kásler Miklós és Müller Cecília által is jegyzett tanulmány, még sincs nyoma oltásra buzdító kampánynakSzámítanak újabb járványhullámra is, ám hogy ezt milyen variáns és mikor okozza, azt egyelőre nem lehet megmondani, mert nincs hozzá elég adat, most például nem tudni semmit a lakosság átfertőződöttségéről sem.
Diagnózis a fák alatt
Az infarktusosokat nem elég megmenteni a szívroham után, hanem életben is kell tartani – ez a felismerés vezette a Budapesti Szent Ferenc Kórház szakembereit, hogy létrehozzák a szívösvény programot. Toldy-Schedel Emil, az intézmény főigazgatója elmondta: azt tapasztalták, hogy az infarktusos betegek ellátása ugyan nagyot javult az elmúlt években: sokkal többen élik túl, de a rohamot követő első év végéig minden negyedik beteget el is veszítenek. A Szent Ferenc kórház kardiológusai és egyéb szakemberei hét évvel ezelőtt arra jutottak, hogy hiába mentik meg korszerű ellátással, gyógyszerekkel pácienseiket, ha azok az életmódjukon képtelenek változtatni. Olcsó és egyszerű, idős és a fiatal korosztály, illetve a családok számára egyaránt használható programra volt szükségük. Így esett a választás a speciális túraösvényre. Eddig hét ilyet nyitottak meg, a legutóbbit idén tavasszal, a Normafánál. Már az első megnyitása után azt tapasztalták, hogy mérhetően javultak a programban résztvevők egészségparaméterei.
Minden helyszínen eleve 2-3 különböző nehézségű útvonalat jelöltek ki. Míg a rövidebb, a 3 kilométer körüli bőven elég a kezdőknek önmaguk tesztelésére, addig a mintegy kétszer olyan hosszú már a tréningben levők rendes napi edzésére is megfelelő. Az ösvények segítik az önellenőrzést: az esetleges szívzűrök korai kiszűrését épp úgy, mint - jobb esetben - a teljesítőképesség javítását. Ehhez a fő eszköz a pulzuskontroll: a túra pulzusméréssel és egy állapotfelmérő kérdőív kitöltésével indul. Az út további része ugyanolyan, mint a rendes túra. Az egyes útvonalakon kijelölték azokat a pontokat is, ahol érdemes megállni pulzust mérni, s ha az túl magas lenne, le is ülni egy percre. A résztvevőket rávezetik a helyes mérésre is: "A pulzust 15 mp-ig mérjük, majd szorozzuk meg 4-gyel. Pulzusszámunk a megálláskor fokozatosan csökken, ezért ha egy teljes percig számlálnánk, nem a terheléses értéket kapnánk. "A végén az is az egészségfelmérő kérdőív kiértékelésekor az is kiderülhet, hogy a túrázó egészséges-e, vagy jobb lesz neki orvoshoz fordulni.
Toldy-Schedel Emil megjegyezte: a „legifjabb”, a Normafánál megnyitott túraösvény eddigi több ezer látogatójából az első néhány hónap alatt 62 beteget szűrtek ki, akik már olyan állapotban voltak, hogy szakorvosi segítségre szorultak.