Európai Unió;Oroszország;turizmus;vízum;

- Az Oroszországgal szomszédos EU-tagállamok jelentősen csökkenthetik az orosz határátlépők számát

A lengyelek és a baltikumiak teljes vízumtilalmat szerettek volna, de a javaslatuk nem kapott többségi támogatást. 

Megállapodtak az Európai Unió külügyminiszterei abban, hogy felfüggesztik az Oroszországgal 2007-ben megkötött vízumkönnyítési megállapodást. Ennek eredményeként kevesebb orosz állampolgár léphet majd be az EU országainak területére, a beutazási engedély megszerzése pedig bonyolultabb, hosszadalmasabb és drágább lesz. A lengyelek és a baltikumiak teljes vízumtilalmat szerettek volna, de a javaslatuk nem kapott többségi támogatást. A tárcavezetők informális prágai tanácskozásán született politikai egyezséget az EU27-ek a közeljövőben fogják hivatalos formába önteni.

Szijjártó Péter a Facebook oldalán számolt be a megállapodásról, amelynek elfogadásához – mint aláhúzta – nincs szükség minden tagállam egyetértésére. A külgazdasági és külügyminiszter nem árulta el, hogy Magyarország ellenzi-e vagy támogatja a politikai egyezséget, de azt fontosnak tartotta megjegyezni, hogy a prágai vita “zűrzavaros és kaotikus” volt.

Josep Borrell, az Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője “hosszú” eszmecserét emlegetett, amikor újságíróknak beszámolt a tanácskozásról. A spanyol diplomata hangsúlyozta:

július óta jelentősen megnőtt a határtálépések száma az Oroszországgal határos uniós országokban.

(A háború kirobbantását követően bevezetett repülési tilalom miatt az oroszok a szomszédos államok szárazföldi határátkelőit használják). Sok orosz vakációzik és vásárol az EU-ban, de közben nem vesz tudomást róla, hogy hazája háborút indított Ukrajnában.

A tagállamok úgy vélik, hogy nem maradhat minden a régiben, ezért úgy határoztak, hogy felmondják a Moszkvával korábban megkötött vízumkönnyítési megállapodást és megnehezítik az orosz állampolgárok hozzáférését a schengeni vízumhoz. 

Nem fogja érinteni a szigorítás azokat a személyeket és civil szervezeteket, akik és amelyek ellenzik a háborút és kritikusak a putyini rendszerrel szemben – fejtette ki az uniós fődiplomata. Hozzátette: a rezsim kiszolgálóit viszont eleve beutazási tilalom és más szankciók sújtják.

A miniszterek megállapodtak, hogy nem ismerik el a megszállt ukrán területeken az orosz hatóságok által kibocsátott útiokmányokat. Arról is megegyeztek, hogy az Oroszországgal határos országok nemzeti intézkedéseket vezethetnek be az orosz turisták számának korlátozására, összhangban a schengeni határellenőrzési szabályokkal. Ez lehetővé teszi a három balti ország, valamint Finnország és Lengyelország számára, hogy regionális keretben határozzanak a közös lépésekről, ami egyes hírek szerint már a közeli napokban megtörténhet.

A prágai tanácskozáson több tagállam aggályokat fogalmazott meg azzal kapcsolatban, hogy jelenleg 12 millió orosz rendelkezik schengeni vízummal. Ezért a külügyminiszterek felkérték az Európai Bizottságot, hogy adjon iránymutatásokat, hogyan lehetne megakadályozni, hogy ezek az emberek átléphessék az uniós határokat.

Az agresszor Oroszországot nem hiába vette védelmébe a külgazdasági és külügyminiszter, aki azt mondta, ezután minden magyar tud fűteni, főzni, meleg vizet használni.