;

Egyesült Államok;házkutatás;gyanú;dokumentumok;Igazságügyi Minisztérium;Donald Trump;szigorúan titkos;

Donald Trump hívei kiállnak a volt elnök mellett, és az FBI korruptságát hirdetik

- Trump-ügy: a nyilvánosságra hozott, dokumentumok erősítik a volt amerikai elnök elleni gyanút

Annyi kiderült, hogy több szigorúan titkos iratot is találtak a floridai házkutatáskor. A volt amerikai elnök csalást kiáltott. 

Jelentős részben eltakart szöveggel, de nyilvánosságra hozta az amerikai igazságügyi mininisztérium a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) ügynökeinek azt az eskü alatt tett nyilatkozatát, amelynek alapján augusztus 8-án hétfőn házkutatást tartottak Donald Trumpnak, az Egyesült Államok volt elnökének floridai kúriáján, Mar-a-Lagón – derül ki a Sky News szombati beszámolójából.

Mint írják, a 32 oldalas dokumentum, még a szerkesztett formában is azt támasztja alá a Donald Trump ellen indított bűnügyi nyomozással kapcsolatban, hogy a korábbi elnök „szigorúan titkos” dokumentumokat vitt haza Mar-a-Lagóba. Maga az eljárás nagymértékben befolyásolhatja a következő, két év múlva esedékes elnökválasztást is.

Az Egyesült Államok igazságügyi minisztériuma által kiadott dokumentum szerint Donald Trump „érzékeny kormányzati dokumentumokat vitt el Mar-a-Lago-ba, amelyeket az FBI szerint nem jogszerűen őriztek ott. A szöveg eltakarását a tanúk személyazonosságának védelmével és a nyomozás érdekeivel indokolták. A nyilatkozat megerősíti ugyanakkor a volt elnök ellen zajló nyomozás tényét és felsorolja a feltételezett bűncselekményeket, köztük a minősített információk jogellenes elrejtését, tárolását, eltávolítását.

A cikk kiemeli, hogy új információk nem derültek ki az augusztus 8-i mar-a-lagói házkutatás során előkerült 11 titkosított iratkészletről, azonban említést tesznek arról a 15 dobozról, amelyet az amerikai Országos Levéltári és Irattári Hivatal idén januárban kapott Donald Trumptól, egy évvel azután, hogy a politikus elhagyta a Fehér Házat.

A 15 dobozban a tisztviselők 184 minősítő jelzéssel ellátott dokumentumot találtak, amelyek közül 67 bizalmas, 92 titkos és 25 szigorúan titkos

– áll a most nyilvánosságra hozott nyilatkozatban.

A dobozokat átvizsgáló ügynökök az iratok között bizalmas, illetve külföldi hírszerzési információkkal kapcsolatos jelöléseket találtak, s ez megalapozta a gyanút, hogy több ilyen irat van, amelyeket Trump nem küldött még vissza. Ennek alapján született meg a házkutatást elrendelő bírói döntés.

A korlátozottan nyilvánosságra hozott dokumentumról Donald Trump a saját közösségi médiájában, is megemlítette, hogy az „erősen ki van szerkesztve”. Csalást és az elődjét, a házkutatást engedélyező bírót kinevező Barack Obamát emlegetve utalt arra, hogy korábbi sajtóhírek szerint az FBI atomfegyverekkel, atomtitkokkal kapcsolatos dokumentumokat kereshettek, ám erről a nyilatkozatban nincs semmi.

Bruce Reinhart bírónak soha nem lett volna szabad megengednie, hogy betörjenek az otthonomba. Két hónappal ezelőtt elzárkózott az egyik ügyemtől, mivel ellenséges volt velem, mert gyűlöl engem

– fogalmazott Trump.

A Sky News végül aláhúzza, hogy a házkutatási engedély és a jelentős mértékben kitakart FBI-nyilatkozat nem bizonyíték a bűncselekményre, arra azonban igen, hogy az igazságügyi tárca szerint megalapozott a gyanú bűncselekmény elkövetésére.

A nukleáris fegyverek bevetése nem az egyetlen ilyen veszélyforrás az ukrajnai háborúban. Európa legnagyobb atomerőműve körüli harcok a kontinens 13 országára jelentenek közvetlen fenyegetést.