A NATO Koszovóban állomásozó békefenntartó erői készek beavatkozni, ha elmérgesedik a helyzet Koszovó és Szerbia között – közölte Jens Stoltenberg NATO-főtitkár Aleksandar Vučić szerb elnökkel közös brüsszeli sajtótájékoztatóján a Reuters hírügynökség jelentése szerint.
„Míg a helyzet a terepen javult, minden fél – különösen a belgrádi és pristinai tisztségviselők – felelőssége, hogy megakadályozzák a helyzet újbóli kiéleződését” – jelentette ki Stoltenberg.
„Felszólítok minden felet, hogy tanúsítson önmérsékletet, és kerülje az erőszakot. A NATO továbbra is szorosan nyomon követi a helyzetet a terepen. (…) Ha a stabilitás veszélybe kerül, a KFOR (a NATO koszovói békefenntartó erője – a szerk.) kész beavatkozni”
– mondta.
Bár a szerb-koszovói viszony sosem volt feszültségektől mentes, a kapcsolat különösen hűvössé vált azóta, hogy Koszovóban tavaly márciusban a nacionalista Önrendelkezés vezetője, Albin Kurti lett a kormányfő. A legutóbbi válságot az a tervezett intézkedés okozta, amelynek értelmében a pristinai hatóságok augusztus elejétől nem ismerték volna a szerb személyi igazolványokat a határátkelőkön, a szerbeknek ehelyett ideiglenes okmányt kellett volna csináltatniuk a határon (a helyzet fordítva is fennáll, a szerb hatóságok szintén nem ismerik el a koszovói papírokat). Emiatt a szerbek által lakott Észak-Koszovóban a helyiek július végén blokád alá vettek több utat, ám Kurti amerikai kérésére úgy döntött, hogy harminc nappal elhalasztják az intézkedés bevezetését. A szerbek ezt követően felszámolták a blokádot.
A probléma azonban ezzel nem oldódott meg, az okmányok elismerésével kapcsolatos vita megmaradt, ezért a koszovói kormányfő és a szerb elnök csütörtökön Brüsszelben találkozik egymással.
Siralmas a légkör a brüsszeli csúcs előttKoszovó szerb támadástól tartFeszültség a koszovói-szerb határon, két határátkelőt lezártak a tüntetők