Megállt az államháztartási hiány növekedése, ugyanis a hetedik hónapban az állam bevételei 255 milliárd forinttal meghaladták a kiadásait, így január óta ez a második szufficites hónap. Mind januárban mind júliusban nagy, löketszerű adóbevételek keletkeznek, s ennek köszönhető a mostani többlet is. Ugyanakkor tavaly júliusban a megugró bevételek ellenére deficites volt a költségvetés, ami arra utal, hogy idén júliusban a kormány már visszafoghatta a kiadásokat. Az államháztartási pénzügyi folyamatairól semmilyen érdemi részletet nem árul el a Pénzügyminisztérium közleménye, így meg kell várni a részletes adatokat, amelyeket a hónap második felében közöl a tárca.
Azért nagy ünneplésre nincs ok, ugyanis a 255 milliárdos júliusi többlet ellenére, a héthavi hiány 2636 milliárd forint, ami az egész évre engedélyezett 3152 milliárd forintos hiánycél 84 százaléka. Nehezen jósolható, hogy a következő hónapokban, hogyan alakul az államháztartás egyenlege, ugyanis, bár a kormány elfogadta a megszorító intézkedéseket, a kata szigorítását, a 900 milliárd forintnyi különadót, a rezsiemelést, sőt döntött mintegy ezer milliárd forintnyi beruházási kiadás törléséről, de ezeket nem vezette át a költségvetési törvényen. Ráadásul a magasabb infláció miatt az áfa bevételek felülteljesülnek, ez tovább növeli a bevételeket, ugyanakkor növeli a kiadatásokat is, mert újabb és újabb nyugdíj-kiegészítésekre lesz szükség, de több száz milliárd forinttal növeli a kiadásokat az államadósság finanszírozása, illetve az energiaárak elszállása. Ma Magyarország nem rendelkezik végrehajtható költségvetési tervvel., így a nem lehet tudni, hogy mi vár az államháztartásra a következő hónapokban.
A forint is erősödött
Rég nem látott szintekre erősödött forint hétfő délelőtt, az euróval 392-393 forintos sávban kereskedtek, ami két hónapos csúcs. A forintot továbbra is inkább a gázpiaci események befolyásolják, illetve a kedden megjelenő inflációs adat. Várhatóan megint nagyot ugrik az árindex, a Portfolio.hu elemzők körében végzett felmérése szerint júliusban 13 százalékra ugrott az infláció a júniusi 11,7 százalékról. Az államháztartási adatnak nem volt délelőtt forinterősítő hatása.
A Pénzügyminisztérium a most kiadott közleményében, politikai frázisokat pufogtatva annyit közölt, hogy „az orosz-ukrán háború és a brüsszeli szankciós politika jelentősen megnöveli a költségvetés kiadásait, a kormány emellett továbbra is elkötelezett az egyensúlyi mutatók javítása mellett. A kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy a háború árát ne a magyar emberek fizessék meg. Az idei költségvetés is biztosítja a forrásokat a rezsicsökkentés átlagfogyasztásig történő fenntartásához, a munkahelyek megőrzéséhez, a családok és a nyugdíjasok védelméhez.”