A hétvégén kezdődik a Mol százhalombattai Dunai Finomítójának tervezett karbantartása, és a munkálatok miatti üzemanyaghiány pótlására korlátozottak a lehetőségek – mondta el az Indexnek Ratatics Péter, a Mol magyarországi operatív működésért felelős ügyvezető igazgatója.
Egyes kutakon lehetnek átmeneti leürülések, ezért mindenkitől kérik, hogy csak annyit tankoljon, amennyire tényleg szüksége van.
Az igazgató szerint „csak így biztosítható a kellő mennyiség mindenki számára; a pánikvásárlás és a fölösleges spájzolás csak rontana a helyzeten”. Hozzáfűzte, a háború kitörése miatti ellátáslánc-akadozás, valamint az árszabályozás miatti kiugró kereslet és importhiány a készletek jelentős részét felemésztette. – A Mol mindent megtesz a jelentős termékkiesés pótlására a pozsonyi finomítóból, és a megmaradt tartalékokból, de ez nem tudj teljes mértékben fedezni a hiányt, a piaci pótlásra pedig korlátozottak a lehetőségek – magyarázta.
Ratatics Péter a legnagyobb szabadságolási időszakra időzett munkálatokat azzal indiokolta, a leállást eredetileg tavaszra tervezték, de „a Magyarországon bevezetett hatósági ár által is generált kiemelkedő üzemanyagigény miatt” elhalasztották a munkálatokat. További halasztásra azonban nincs lehetőség.
A tervek szerint az üzemek fokozatosan indulnak újra, jelentős részük már szeptemberben, míg egy kisebb részük október végén, a karbantartás második üteme után
– vázolta.
Az üzemanyaghiány további magyarázatát az igazgató szerint egyrészt az adja, hogy például dízelből az egész régió összességében importra szorul, a Duna alacsony vízállása miatt az uszályokat kevésbé lehet feltölteni, és a nagy hőség miatt a vasúti szállítás is a lehetségesnél kisebb kapacitással megy, Szerinte „a hazai árszabályozás tovább szűkíti az importlehetőségeket, és ilyen árkörnyezetben, amikor a piac négyötöde élvezi a hatósági ár előnyét, egész egyszerűen nem éri meg behozni külföldről a terméket”. Leszögezte:
Az ügyvezető igazgató szerint felül kell vizsgálni az árszabályozást, hogy esély legyen megnövelni a szükséges import mennyiségét. Továbbá elkerülhetetlennel látszik, hogy a kormány átmenetileg hozzáférést biztosítson Magyarország stratégiai készletéhez a piaci szereplőknek.