;

képzőművészet;

- Több ezer festményét veti a tűzre Damien Hirst

Az angol képzőművész szerint így mutatja meg, miként vált fizetőeszközzé a művészet.

A formaldehidben végzett állatpreparátumairól és 8601 gyémánttal kirakott koponyájáról is ismert Damien Hirst több ezer általa készített műalkotást készül elégetni – adta hírül a Bloomberg. Az angol képzőművész saját bevallása szerint a kampányt arra kívánja felhasználni, hogy megmutassa, miként vált fizetőeszközzé a művészet. „Ez a projekt a művészet és a valuta határait kutatja – amikor a művészet változik és válik valutává, és amikor a pénz válik művészetté. Nem véletlen, hogy a kormányok művészetet használnak érméken és bankjegyeken. Ezt azért teszik, hogy higgyünk a pénzben. Művészet nélkül nehéz bármiben is hinnünk” – nyilatkozta.

2016-ban Hirst tízezer, 22 különálló élénk pontmintázatot tartalmazó festményt készített. Minden festménynek saját címe van. Tavaly a festményekből NFT-ket (az Ethereum kriptovaluta blokklánc technológiáján alapuló nem helyettesíthető zsetonokat) hoztak létre, amelyeket egyenként kétezer dollárért adtak el. A vásárlóknak mostanáig el kellett dönteniük, hogy a műalkotást, vagy az NFT-t akarják megtartani. 4180 tulajdonos választotta a fizikai műalkotást, további 5820 az NFT-t.

A megsemmisítő akció szeptember 9-én indul az aznap megnyíló Hirst magánmúzeumában. A londoni Newport Street Gallery-ben látogatói megtekinthetik a művész által 2016-ban készített tízezer olajfestmény egy részét abban a tudatban, hogy a vásárlók által ki nem választott változatok közül egyet-egyet minden nap megsemmisítenek – az olajképeket elégetik. A kampány október közepéig, London nemzetközi kortárs művészeti vására, a Frieze Art Fair megrendezéséig tart – akkor az összes megmaradt Hirst-festményt felgyújtják.

A Bloomberg cikke szerint egyébként azok jártak jól, akik az NFT-k helyett a fizikai műalkotásokat választották. A Heni Analytics havi bontásban elemezte a Hirst-féle NFT-k vételét és eladását a másodlagos piacon, amelyek értéke meredeken esett a projekt kezdete óta, ahogy a kriptopénzek árfolyama is zuhant. A fizikai alkotások viszonteladása jobb üzletnek bizonyult: januárban az egyik eredeti festményt mintegy 19 ezer fontért (több mint 15 ezer dollárért) adták el a londoni Phillips aukciós házban.

Rodrigo García memoárjának elbeszélésmódja lendületes, lényegre törő, ugyanakkor finom árnyalatok jelzésére is képes.