Az Egyesült Államok Oroszországgal Vlagyimir Putyin háborúja ellenére is fenntartja adóegyezményét, miközben Magyarországgal felbontja azt - számolt be róla a National Review. Mint ismert, az amerikai pénzügyminisztérium azért mondta fel a 43 éve megkötött adóegyezményt, mert az Orbán-kormány az Európai Unióban megvétózta a 15 százalékos globális minimumadó bevezetését.
A jelek szerint az Ukrajna ellen indított orosz invázió nem váltotta ki Washingtonban ezt a reakciót, pedig a lap szerint az oroszokkal megkötött egyezmény felmondása esetén az Egyesült Államokban befektető orosz állampolgárok elveszítenék a kedvezményes elbánást és 30 százalékos forrásadót kellene az osztalékaik után kifizetniük.
Két republikánus képviselő, Adrian Smith és Mike Kelly azt fejtegette, hogy az Egyesült Államok ezen lépése azt eredményezheti, hogy szélesebb körben megbízhatatlan szövetségesként fognak tekinteni a nagyhatalomra. Hozzátették, hogy bár Joe Biden amerikai elnök tárgyalhat a globális minimumadó bevezetéséről, arról még az amerikai Kongresszusnak is szavaznia kell, hogy az Egyesült Államok egyáltalán részt vegyen-e ebben.
Mint ismert, Magyarországon a társasági adó mindössze 9 százalékos, ami miatt a multik körében kedvelt célpont lehet az ország, az Orbán-kormány pedig a globális minimumadó miatt e pozíció elvesztésétől tartana.
Bánki Erik az év végéig is fenntartaná a hatósági árakat, de a globális minimumadó ügyében valamiért mégsem ment neki az amerikaiaknakA magyar vétó elítélésére készül az Európai ParlamentSzijjártó Péter: bármekkora a nyomás rajtunk, nem támogatjuk a globális minimumadót