A pápa lemondásával kapcsolatban amiatt merültek fel szóbeszédek, mert egyesek furcsállják, hogy míg a jelenlegi katolikus egyházfő augusztus 27-re hívja össze a jelenlegi összes, 116 bíborosát, addig ennek az úgynevezett konzisztóriumnak a szokásos időpontja június 29-e, Péter és Pál ünnepének napja.
Ezenkívül szokatlannak találják a Vatikánnak azt a bejelentését, hogy a konzisztórium másnapján a pápa – amikor még az összes bíboros Rómában tartózkodik – „kirándulni” akar a közeli, abruzzói L'Aquila városába. A pápa részt kíván venni az ottani hagyományos zarándoklaton, amelyre minden évben augusztus végén kerül sor. Ezt a tradíciót még V. Celesztin pápa vezette be, az az egyházfő, aki 1294-ben önként mondott le Szent Péter trónjáról. Ehhez kapcsolódik, hogy XVI. Benedek a súlyos l’aquilai földrengés után felkereste az ő sírját, és állítólag ott, 2009-ben döntötte el, hogy lemond.
Tényleg lemond Ferenc pápa?Ferenc pápa azonban a Reuters hírügynökségnek adott exkluzív interjúban nevetett az elképzelésen.
„Mindezek az egybeesések miatt egyesek azt hitték, hogy ugyanaz a »szertartás« fog megtörténni”.
- mondta.
„De ez eddig eszembe sem jutott. Egyelőre nem.”
- tette hozzá.
A pápa azonban megismételte azt a gyakran hangoztatott kijelentését, miszerint egy nap majd lemondhat abban az esetben, ha romló egészségi állapota miatt már nem lesz képes az egyház vezetésére, ám hogy ez mikor következhet be, azt csak - mint fogalmazott - „az Isten tudja”.
A katolikus egyházfő először beszélt térdproblémájáról, állítása szerint „egy kisebb törést” szenvedett el a térdében akkor, amikor egyszer rosszul lépett, az egyik szalag pedig begyulladt.
„Jól vagyok, lassan, de javul az állapotom” – mondta a pápa, aki hozzátette, hogy a térde gyógyulóban van, amit lézer- és mágnesterápia segít.
Az egyházfő pletykának nevezte azokat a szóbeszédeket, amelyek szerint rákja lenne. Az erről szóló találgatások egy éve keltek szárnyra azután, hogy egy hatórás műtét során eltávolították a pápa vastagbelének egy részét divertikulitisz miatt.
Elmondta azonban, hogy nem szeretne térdműtétet, mert a tavalyi műtétnél alkalmazott altatásnak voltak mellékhatásai.
A pápa az ukrajnai helyzettel kapcsolatban beszélt arról, hogy
Pietro Parolin vatikáni államtitkár és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kapcsolatban állnak egymással egy lehetséges moszkvai látogatás érdekében.
A Reuters azonban megjegyzi, hogy a kezdeti jelek nem valami jók, tekintve, hogy még soha nem járt Moszkvában egyetlen pápa sem, Ferenc pápa pedig többször is elítélte az Ukrajna elleni orosz inváziót, a múlt csütörtökön pedig burkolt módon azzal vádolta, hogy „kegyetlen és értelmetlen, agresszív háborút folytat”.
Az egyházfő néhány hónappal ezelőtt egy lehetséges moszkvai látogatással kapcsolatban úgy vélekedett, hogy annak nincs itt az ideje, ám most elmondta, hogy Kanadából visszatérve szeretne elmenni Ukrajnába, először azonban Moszkvába.
Az interjú során a pápát megkérdezték az amerikai legfelsőbb bíróság nem régi ítéletéről is, amely hatályon kívül helyezte a Roe kontra Wade ügyben 1973-ban hozott ítéletet, aminek értelmében megszűnt a művi terhességmegszakításhoz való jognak alkotmányos garanciát nyújtó rendelkezés. A katolikus egyházfő válaszul azt mondta, tiszteletben tartja a döntést, de nem rendelkezik elegendő információval ahhoz, hogy jogi szempontból beszéljen róla. Mindazonáltal ismét határozottan elítélte az abortuszt, amelyet „egy bérgyilkos felbérléséhez” hasonlított.