Kevesebb mint két hónappal azután, hogy újraválasztották Franciaország elnökének, Emmanuel Macron pártja az előrejelzések szerint elveszíti többségét a francia nemzetgyűlésben a parlamenti választás második fordulójában – írja a BBC.
Az Együtt! centrista koalíció megnyeri a parlamenti választást, de képviselői helyek tucatjait veszíti el, ami gondot okozhat a reformok átvitelében.
Az előrejelzések szerint a baloldali-zöld szövetség végez a második helyen, őt Marine Le Pen szélsőjobboldali pártja követi.
A kilátások szerint az elnök elveszíti kabinetjének némely miniszterét is.
Jean-Luc Mélenchon szélsőbaloldali vezető híveinek azt mondta, hogy az elnök pártja „teljes vereséget” szenvedett a választáson. Mélenchon azzal vádolta a kormánypártot, hogy teret engedett a szélsőjobbnak azáltal, hogy nem adott egyértelmű útmutatást azokban a körzetekben, ahol a NUPES jelöltjei fej fej mellett haladnak Le Pen pártjának jelöltjeivel.
Az ujjongó hangulatban lévő Le Pen azt mondta, az emberek kinyilvánították, hogy Macron „kalandjának vége”, és azzal bízták meg, hogy kisebbségben kormányozzon.
A centrista koalíció több mint 300 képviselői hellyel bírt az előző parlamentben. Többsége megtartásához legalább 289 bársonyszékre lett volna szüksége, ám a vasárnapi előrejelzések szerinti
210-250 körüli képviselői hely még a közvélemény-kutatók elvárásait is alulmúlta. A TF1 TV szerint Mélenchon NUPES nevű szövetsége várhatóan 150-180, míg Le Pen Nemzeti Tömörülése az eddigi nyolc helyett 80-100 képviselői helyet szerezhet az 577 fős alsóházban.
A miniszterek közül Brigitte Bourguignon egészségügyi miniszter 56 szavazattal maradt alul szélsőjobboldali kihívójával szemben, és az előrejelzések szerint Amélie de Montchalin környezetvédelmi miniszter is alul teljesített. A Macron egyik legközelebbi szövetségesének számító Richard Ferrand-nak, a nemzetgyűlés elnökének azonban sikerült győznie a NUPES jelöltjével, Mélanie Thomin-val szemben.
Macron „újfajta”, a civil társadalmat jobban bevonó kormányzást ígért, továbbá reformokat a magas megélhetési költségekkel szemben, és lépéseket a teljes foglalkoztatottság és a karbonsemlegesség érdekében. Az elnök ezenkívül nyugdíjreformokat ajánlott, továbbá azt, hogy a nyugdíjkorhatárt fokozatosan emelik fel 65 évre.
A baloldali-zöld szövetség ezzel szemben azt akarja, hogy a nyugdíjkorhatárt 62-ről 60-ra vigyék le, továbbá azt, hogy a minimálbérek 15 százalékkal havi 1500 euróra emelkedjenek. Ezenkívül be akarják fagyasztani az alapvető szükségletű termékek árait, és egymillió munkahelyet akarnak létrehozni.
Komoly figyelmeztetést kapott Macron, a második fordulóban dől el, hogy zavartalanul kormányozhat-e