Exkluzív interjút adott a BBC brit közszolgálati műsorszolgáltatónak Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, aki a Kreml hagyományos álláspontját hangoztatva elmondta, nem megtámadták Ukrajnát, hanem „különleges katonai műveletet” indítottak ott.
Indoklása szerint mindezt azért, mert
„nem volt más módjuk a Nyugat értésére adni, hogy Ukrajna belerángatása a NATO-ba bűncselekmény”.
Megismételte a Kreml által szintén gyakran hangoztatott álláspontot, miszerint Ukrajnában „nácik” vannak.
Az újságíró ismertette vele az ENSZ-nek a Csernyihiv megyei Jahidne nevű településéről szóló jelentését, amely szerint az orosz erők 360 lakost, köztük 74 gyereket és öt, fogyatékkal élő embert kényszerítettek arra, hogy 28 napig vesztegeljenek egy iskola alagsorában mosdóhelyiségek és víz híján, a fogva tartás alatt 10 idős ember meghalt.
„Ez lenne a nácik elleni küzdelem?”
- tette fel a kérdést az újságíró Lavrovnak.
Nagy kár - válaszolta a tárcavezető, aki azonban hozzátette, hogy valójában a „nemzetközi diplomaták, köztük az ENSZ emberi jogi főbiztosa, az ENSZ-főtitkár és az ENSZ egyéb képviselői nyomás alatt állnak a Nyugat részéről. És gyakran arra használják fel őket, hogy megerősítsék a Nyugat által terjesztett álhíreket – tette hozzá.
Oroszország nem patyolat tiszta. Oroszország az, ami. És nem szégyelljük megmutatni, hogy kik vagyunk
– fogalmazott Szergej Lavrov.
Az orosz külügyminiszter az orosz-brit kapcsolatokat firtató kérdésre azt mondta, nem hiszi, hogy maradt még mozgástér.
„Mind (Boris) Johnson (brit miniszterelnök), mind (Liz) Truss (brit külügyminiszter) nyíltan beszél arról, hogy le kell győzni Oroszországot, térdre kell kényszeríteni. Akkor gyerünk, csinálják!”
- jelentette ki.
Az orosz diplomácia vezetője az azzal kapcsolatos kérdésre, hogy miként látja jelenleg Nagy-Britanniát, azt mondta, hogy az ország „ismét feláldozza népe érdekeit politikai ambícióiért”.
Az oroszpárti szakadárok által nemrég halálra ítélt két brit férfival kapcsolatban az újságíró felhívta a figyelmet arra, hogy a Nyugat szemében Oroszország a felelős a sorsukért. Lavrov válaszul azt monda, „egyáltalán nem érdekli”, hogy a Nyugat mit gondol, őt csak a nemzetközi jog érdekli, és annak értelmében a „zsoldosok” nem minősülnek katonáknak. A BBC munkatársa ekkor rámutatott arra, hogy a brit állampolgárok az ukrán fegyveres erőknél szolgáltak, és nem zsoldosok, mire Lavrov azt felelte, hogy ezt a bíróság dolga megállapítani.
Halálra ítéltek az ukrán erők oldalán harcoló brit és marokkói állampolgárokat a „Donyecki Népköztársaságban”A külügyminszter ezután azzal vádolta a BBC-t, hogy nem követte nyomon azt, hogy mi történt a civilekkel a szakadárok által ellenőrzött kelet-ukrajnai területeken, ahol „Kijev csapatai civileket bombáztak nyolc éven keresztül”.
Az újságíró válaszul elmondta, hogy a BBC számos alkalommal lépett kapcsolatba a szakadárok vezetőivel, és engedélyt kért tőlük annak érdekében, hogy bejuthasson, és megnézhesse, mi történik, de minden egyes alkalommal visszautasították a kérésüket.
A műsorszolgáltató ezzel kapcsolatban megjegyzi, hogy Oroszország népirtással vádolja Ukrajnát, mindazonáltal oroszpárti „tisztségviselők” tájékoztatása szerint 2021-ben nyolc, 2020-ban pedig hét civil vesztette életét. Az újságíró ezzel kapcsolatban kijelentette: tény, hogy minden egyes haláleset tragédia, de ez nem minősül népirtásnak. Mégis, mint mondta, ha valóban népirtás történt, akkor a luhanszki és a donyecki szakadároknak érdekében állt volna beengedni őket. „Miért nem engedtek be minket?” - tette fel a kérdést. „Nem tudom.” - válaszolta Lavrov.