Nagy-Britannia;katonák;Marokkó;halálos ítélet;ukrán hadsereg;Donyecki Népköztársaság;orosz-ukrán háború;

- Halálra ítéltek az ukrán erők oldalán harcoló brit és marokkói állampolgárokat a „Donyecki Népköztársaságban”

Bár az elítéltek aktív szolgálatot teljesítő katonáknak minősülnek, így vonatkozik rájuk a hadifoglyokkal való bánásmódról szóló genfi megállapodás, az orosz állami média és a bíróság csak zsoldosokként hivatkozott rájuk. Az elítéltek fellebbezhetnek.

Halálra ítélt egyebek között „terrorizmus” vádjával a „Donyecki Népköztársaság” legfelsőbb bírósága két brit és egy marokkói állampolgárt, akik az ukrán fegyveres erők oldalán harcoltak az orosz csapatokkal szemben.

A két brit állampolgárt, a 28 éves Aiden Aslint és a 48 éves Shaun Pinnert, továbbá a 21 éves Szaadun Bráhim marokkói állampolgárt golyó általi halálra ítélték. A RIA Novosztyi orosz hírügynökség Telegram-csatornáján közzétette a halálos ítélet kihirdetését.

Az elítéltek az ukrán tengerészgyalogságnál szolgáltak, ennek értelmében

vonatkozik rájuk a hadifoglyokkal való bánásmódról szóló genfi megállapodás, az orosz állami média és a bíróság is azonban „zsoldosként” hivatkozott rájuk.

Bráhim 2021-ben, Aslinnel közösen kezdett el szolgálni, akivel a közösségi médiában ismerkedtek meg.

Megfigyelők szerint a több napig tartó, koholt vádakon alapuló „koncepciós per” az orosz katonák ellen háborús bűncselekmények miatt tartott ukrajnai tárgyalásokat hivatott utánozni.

A RIA Novosztyi szerdán képeket közölt a vádlottakról, amint „bűnösnek” vallják magukat az ellenük felhozott vádakban. A vádak között szerepelt „terrorizmus”, „bűnszövetkezetben elkövetett bűncselekmény” és „erőszakos hatalomátvétel”. Az oroszpárti tisztségviselők szerint a vádlottak tettei miatt „civilek vesztették életüket és sebesültek meg, továbbá a polgári és szociális infrastruktúra szenvedett károkat”.

A tárgyalási folyamat zárt ajtók mögött zajlott, és csak kevés részlete került nyilvánosságra a Kreml-párti médiában.

Egy tisztségviselő közölte, hogy az elítélteknek egy hónapjuk van arra, hogy fellebbezzenek, és ha elfogadják, akkor a halálbüntetés helyett életfogytig tartó vagy 25 év börtönbüntetést szabhatnak ki rájuk.

Bár Oroszországban moratórium van érvényben a halálbüntetéssel szemben, az oroszpárti erők által ellenőrzött kelet-ukrajnai területeken nincs.

Aslin családja a héten egy közleményben tudatta, hogy a férfi négy éve szolgál az ukrán tengerészgyalogságnál, és

„nem, a Kreml propagandájával ellentétben nem önkéntes, nem zsoldos vagy kém”.

A család a genfi egyezmények megsértésével vádolta Oroszországot amiatt, hogy videófelvételt tettek közzé Aslinről, amint „kényszer hatása alatt beszél, és nyilvánvalóvá válik, hogy fizikai sérüléseket szenvedett el”.

A The Guardian szerint Oroszország részben arra használhatja fel a folyamatot, hogy nyomást gyakoroljon Nagy-Britanniára, és esetleg fogolycserét kérhet az elítélt orosz katonák esetében.

Ukrajnában három orosz katonát ítéltek el. A 21 éves Vagyim Sisimarint májusban életfogytig tartó börtönbüntetésre ítélték egy 62 éves fegyvertelen ukrán civil megölése miatt. Május végén 11 év börtönbüntetésre ítélték Alekszandr Bobikint és Alekszandr Ivanovot lakott területek ágyúzása miatt.

Robert Jenrick brit parlamenti képviselő a BBC Radio 4 rádiónak nyilatkozva a tárgyalást „a nemzetközi jog teljesen felháborító megsértésének” minősítette, amelyet el kell ítélni. Hozzátette: Reméli, hogy a közeljövőben fogolycserére kerülhet sor.

Nem terrorista indíték áll tettének hátterében.