A magyarok 69 százaléka támogatja az euró bevezetését Magyarországon, igaz, tavalyhoz képest 26 százalékról 28 nőtt a közös európai fizetőeszköz bevezetését ellenzők aránya – derül ki az Eurobarométer beszámolójából.
A megkérdezettek 60 százaléka szerint az euró bevezetése
pozitív hatással lenne Magyarország számára, míg azoknak az aránya, akik szerint negatív hatása lenne, szintén két százalékkal 35 százalékra nőtt.
Azzal kapcsolatban, hogy Magyarország készen áll-e az euró bevezetésére, a válaszadók 23 százaléka felelt igennel, ez négy százalékos csökkenés a 2021-es évhez képest, és hat százalékkal 72 százalékra nőtt azoknak az aránya, akik szerint az ország nem áll készen erre.
A megkérdezettek 36 százaléka azt szeretné, ha a lehető leghamarabb bevezetnék a közös európai fizetőeszközt, 39 százalékuk egy bizonyos idő után, 14 százalékuk a lehető legkésőbb, 10 százalékuk pedig soha nem szeretné.
Két százalék nem tudott a kérdésre válaszolni.
A felmérésben olyan uniós tagállamok állampolgárait kérdezték, amelyekben még nem vezették be az eurót, ezek Románia, Magyarország, Lengyelország, Svédország, Horvátország, Csehország és Bulgária.
Az összes válaszadó 60 százaléka támogatja az euró bevezetését, a legtöbben Romániában (77 százalék), majd Magyarországon (69), a legkevesebben pedig Svédországban (45 százalék), Bulgáriában és Csehországban (44 százalék).
Az euró bevezetésére a legfelkészültebbnek a horvátok érzik magukat (37 százalék), a legkevésbé pedig Bulgária és Magyarország (23 százalék).
A felmérést április 20. és április 29. között végezték, 15 éves vagy annál idősebb állampolgárokkal, összesen 7074 interjút készítettek telefonon keresztül.
Januárban jön a horvát euró