euró;konvergencia;

- Januárban jön a horvát euró

Horvátország jövő január elsején bevezetheti az eurót, Magyarország még nem teljesíti a csatlakozáshoz szükséges feltételeket.

Az Európai Bizottság (EB) véleménye szerint Horvátország készen áll az euró 2023. január 1-jei bevezetésére. A szükséges döntések meghozatalát követően ezzel jövőre húszra emelkedhet az euróövezet tagállamainak száma.

Az EB a kétévente kiadott konvergenciajelentésben értékeli, hogy egy-egy uniós ország teljesíti-e a közös valuta bevezetésének feltételeit. Dánia kivételével valamennyi tagállam jogilag elkötelezte magát az euróövezethez való csatlakozás mellett, így a szerdán közzétett jelentés Magyarországon kívül Bulgária, Csehország, Horvátország, Lengyelország, Románia és Svédország előrehaladását minősíti.

Az elemzés azt mutatja, hogy a vizsgált tagállamok gazdaságilag és pénzügyileg általában jól integrálódtak az Európai Unióba, néhányuk azonban még mindig makrogazdasági gyengeségekkel küzd és kívánnivalókat hagy maga után üzleti környezetük, illetve intézményi struktúrájuk.

Az EB megállapítása szerint Magyarország az eurócsatlakozás öt kritériumából egyedül a rendezett és fenntartható államháztartásra vonatkozót teljesíti, ami azt jelenti, hogy nem áll túlzott deficit-eljárás alatt. A többi, gazdasági jellegű feltételből sem az árstabilitással, sem az árfolyamstabilitással, sem a hosszú lejáratú kamatlábakkal kapcsolatos előírásoknak nem tesz eleget. Az inflációs ráta és a hosszú lejáratú kamatlábak meghaladják a 4,9 százalékos, illetve a 2,6 százalékos referenciaértéket. Emellett az ország nem felel meg a jogi konvergenciának sem, vagyis nemzeti jogszabályai nincsenek teljesen összhangban az uniós szerződésekkel és az Európai Központi Bank alapokmányával. Az Európai Bizottság szerint a magyar jog nem felel meg a jegybanki függetlenség minden követelményének és a monetáris finanszírozás tilalmának.

Csehország, Lengyelország és Románia - Magyarországhoz hasonlóan - az euró-övezethez való csatlakozásnak csak egyetlen feltételét teljesíti. Bulgária, amely 2024-ben szeretné bevezetni a közös valutát, már három csatlakozási kritériumot kipipálhat. Az Európai Központi Bank 2020 nyarán vette fel a horvát kunát és a bolgár levát az euróövezet előszobájának nevezett ERM-2 árfolyam-mechanizmusba, ahol két évet kell eltölteniük nagyobb árfolyam-ingadozás nélkül. A többi kimaradó ország ettől még messze van.

Az Európai Bizottság konvergenciajelentésével egyidőben jelent meg az EKB hasonló értékelése.

Egyre durvább inflációs prognózisok látnak napvilágot, már a kormány is 10 százalékra teszi a pénzromlást.