Magyarország;emberi jogok;Európai Bíróság;azonos neműek házassága;

- Bepanaszolják Magyarországot az EB-nél, mert nem ismeri el az azonos neműek között más EU-tagállamban kötött házasságot

A panaszt az Európai Bíróságnak az úgynevezett Coman-ügyben 2018 júniusában hozott ítéletére alapozzák, amely szerint az Európai Unió összes tagállama köteles elismerni a más uniós tagállamban azonos nemű személyek között kötött házasságokat.

Panaszt nyújt be a Háttér Társaság és az ILGA Europe az Európai Bizottsághoz amiatt, hogy Magyarország az Európai Bíróságnak az úgynevezett Coman-ügyben hozott ítélete ellenére sem ismeri el az azonos neműek között más uniós tagállamokban kötött házasságokat – derül ki a Háttér Társaság által lapunkhoz eljuttatott közleményből.

Emlékeztetnek arra, hogy a bíróság a korábbi ítéletében megállapította, hogy a szabad mozgáshoz való jog gyakorlásáról szóló irányelv keretében a “házastárs” fogalma nemi szempontból semleges, így kiterjed egy uniós állampolgár azonos nemű házastársára is. Az uniós polgárok szabad mozgáshoz és tartózkodáshoz való jogáról szóló rendelkezések szerint az uniós állampolgár családtagjai számára lehetővé kell tenni, hogy kövessék az uniós polgárt annak új tartózkodási helye szerinti tagállamba. Az ítélet értelmében a tagállamok elismerési kötelezettsége fennáll függetlenül attól, hogy az adott tagállam a nemzeti jogában biztosítja-e az azonos nemű személyek közötti házasságot vagy sem.

A Háttér Társaság szerint a magyar hatóságok az elmúlt években következetesen megtagadták az azonos nemű párok által külföldön kötött házasságok hazai anyakönyvezését, nem csak házasságként, hanem bejegyzett élettársi kapcsolatként is. Áprilisi állásfoglalásában az Igazságügyi Minisztérium kifejtette: az Alaptörvényben szereplő házasságdefiníció miatt kizárt a külföldön kötött azonos nemű házasságok elismerése, még azokban az esetekben is, ahol a nemzetközi magánjogi törvény erre egyébként lehetőséget teremtene.

“Döbbenetes, hogy a magyar kormány nyíltan szembemegy az Európai Unió Bíróságának jogerős ítéletével” – kommentálta az ügyet Dombos Tamás, a Háttér Társaság jogsegélyszolgálatának munkatársa. 

“Bízunk benne, hogy az Európai Bizottság nem hagyja annyiban a kérdést, és kötelezettségszegési eljárást indít a kormány ellen az azonos nemű párok életét megnehezítő magyar joggyakorlat miatt.”

Coman-ügy

Az Európai Bíróság 2018-ban az úgynevezett Coman-ügyben kimondta, hogy a házastárs fogalma az uniós állampolgárok és családtagjaik szabad tartózkodáshoz való joga vonatkozásában érvényes az azonos nemű házastársakra is.

Adrian Coman román és Clai Hamilton amerikai állampolgár 2010-ben Brüsszelben kötöttek házasságot. Később azzal a kérelemmel fordultak a román hatóságokhoz, hogy bocsássanak ki dokumentumokat számukra annak érdekében, hogy az amerikai fél házastársával együtt Romániában munkát vállalhasson, illetve ott állandó jelleggel tartózkodhasson. A román hatóságok azonban elutasították a tartózkodási jog megadása iránti kérelmet, a többi között azzal az indokkal, hogy az amerikai férfi Romániában nem minősülhet uniós állampolgár házastársának, mivel e tagállam nem ismeri el az azonos nemű személyek közötti házasságot.

Az uniós bíróság szerint, noha a tagállamok saját hatáskörben rendelkezhetnek arról, hogy engedélyezik-e, vagy sem az azonos neműek közötti házasságkötést, nem akadályozhatják az uniós állampolgárok szabad tartózkodáshoz való jogának gyakorlását azzal, hogy az Európai Unión kívüli országból származó, azonos nemű házastársától megtagadják a területükön való állandó tartózkodást.

Szerencsére sikerült rendezni a vitás pontokat, így most már intézhetik a budapesti közügyeket.