A bizalmi szavazást megnyerte, minden valószínűség szerint azonban nemsokára távoznia kell Boris Johnson brit miniszterelnöknek a kormányfői székből – derült ki azon a hétfő esti megméretésen, amelyet a kormányzó Konzervatív Párt tartott a brit miniszterelnök partygate néven elhíresült botránya – a Covid-19 járvány alatt a távolságtartási szabályok teljes figyelmen kívül tartásával a Downing Street 10-en és máshol rendezett bulik – miatt.
A bizalmi szavazást Boris Johnson 211:148 arányban nyerte meg. Jelenleg 359 tory képviselő van a parlamentben, közülük legalább 54-nek kellett kezdeményeznie a bizalmi szavazást az egyszerű képviselőket tömörítő 1922-es bizottság előtt. Boris Johnsonnak minimálisan a szavazatok felét, 180 voksot kellett elnyernie, hogy legalább technikai győzelmet arathasson pártja lázadói felett. A több mint 133 elutasító szavazat azt jelenti, hogy rosszabbul teljesített a bizalmi szavazáson, mint 2018-ban az elődje, Theresa May, aki ugyan szintén nyert, fél évvel a bizalmi szavazás után azonban fel kellett állnia a kormányfői székből, mert elfogyott körülötte a levegő.
Az eredmény tanúsága szerint a tory képviselők több mint 40 százaléka elveszítette a bizalmát Boris Johnsonban.
Sir Keir Starmer, az ellenzéki Munkáspárt vezetője gyorsan tweetelt is egyet arról, hogy a britek most egy megosztott toryk és az egységes Munkáspárt között választhatnak, és a Munkáspárt lesz az, amelyik újra képes lesz újra sínre állítani az Egyesült Királyságot.
The choice is clearer than ever before:
— Keir Starmer (@Keir_Starmer) June 6, 2022
Divided Tories propping up Boris Johnson with no plan to tackle the issues you are facing.
Or a united Labour Party with a plan to fix the cost of living crisis and restore trust in politics.
Labour will get Britain back on track.
A miniszterelnök, aki 2019 decemberében több mint 80 fős többséggel nyert parlamenti választást, előre jelezte, hogy a tory frakción belül akár egyetlen fős többséggel is folytatja munkáját.
Korábban Gavin Barwell, Theresa May exkormányfő kabinetfőnöke, Boris Johnson egyik ismert kritikusa a Twitteren azt írta, csak száznál kevesebb elutasító szavazat győzelemmel érne fel a miniszterelnök számára, 133-nál több viszont a vég kezdete lenne, 144-nél több pedig maga a vég, ha nem is azonnal.
Sokan eleve talmi dicsőségnek tartották a győzelmet, hihetetlen is – írta Aubrey Allegretti, a The Guardian tudósítója –, hogy Boris Johnson néhány közeli szövetségese zárt körben már arról beszélt, hogy a bizalmi szavazás a vég kezdete, azok a belső ellenfelek ugyanis, akiket a partygate-botránnyal szerzett magának, nem fognak tágítani, amíg csak nem távozik.
Can’t quite believe it but a few Boris allies say privately tonight they think this is “the beginning of the end”.
— Aubrey Allegretti (@breeallegretti) June 6, 2022
They don’t think he’s lost the confidence vote but believe rebels are implacably opposed and won’t stop until he’s gone.
Kérdés persze, ki veszi át a stafétát, ha Boris Johnson megbukik, nagy választék pártvezetőből ugyanis nincs, a Konzervatív Pártban Boris Johnsont tartják olyasvalakinek, aki parlamenti választást tud nyerni. – Ő az, akit már rengetegszer leírtak, de mindig visszatért, és azt hiszem, ő a legjobb, aki visszatérhet. Úgy értem, nincs alternatívánk. Az a gondolat, hogy három hónapon át vajúdjunk egy új vezető kiválasztásával, hogy ennyi időt pazaroljunk egy szépségversenyre, abszurd – magyarázta Kwasi Kwarteng ipar- és energiaügyi miniszter a LBC Tonight műsorában.
Fütty a Szent Pál-székesegyház előtt
Feltűnőbben aligha jelezhették volna a parlament konzervatív frakciójának rebellis tagjai, mennyire elégedetlenek a pártvezetőjükkel. Alig néhány órával II. Erzsébet királynő platinajubileumi ünneplésének befejezése után kiderült, hogy az úgynevezett 1922-es bizottsághoz beérkezett a Boris Johnsonnal szembeni bizalmatlansági indítványhoz szükséges 54 levél.
A rossz hírt a testület elnöke, Graham Brady már vasárnap este közölte a kormányfővel, akivel a szabályokat követve abban maradt, hogy a lehető leggyorsabban, már hétfő este sor kerül a szavazásra. Boris Johnson ennek tudatában hétfőn lázasan lobbizott a honatyáknál, rámutatva érdemeire, ígéreteket téve a közeljövőre és megemlítve az elhúzódó vezetőválasztással járó kockázatokat – különösen az ukrajnai háború okozta puskaporos biztonsági, politikai és gazdasági helyzetben.
A kormány által oly sokat bírált BBC igyekezett nem túldimenzionálni az esetet, de a kereskedelmi televíziók kidomborították, hogy a pénteken a hálaadó istentiszteletre érkező Johnson házaspárt alaposan kifütyülte a Szent Pál-székesegyház előtt összegyűlt tömeg. A frakcióban vasárnap körözött feljegyzés szerint a pfujolás „üzenete ugyanaz, mint a közvélemény-kutatásoké, egyetlen társadalmi réteg sem hisz neki, még a jelenlegi konzervatívok 55 százaléka is megbízhatatlannak tartja.
A független köztisztviselő, Sue Gray és a Metropolitan Police által végzett átfogó vizsgálatok megállapították, hogy a Downing Street 10-ben a koronavírus-járvány miatti karantén idején a szabályokat megsértő, alkoholban úszó partikra került sor. Bár a Johnson-házaspár csak pénzbüntetést kapott, egyértelmű, hogy a kormányfő sem a hivatali, sem a privát rezidencián nem tudott rendet tartani. Ami azonban még súlyosabban nyom a latba, az a bulik ismételt letagadása volt a parlamentben.
A miniszteri etikai kódex szerint a képviselők félrevezetése, azaz a hazudozás lemondásra kényszerítő körülmény, aminek a kormányfő többszöri felszólításra ellenére sem engedelmeskedett.
Boris Johnson: vihar előtti négynapos csend