Három évvel a Theresa Mayt ellehetetlenítő és Boris Johnsont a Konzervatív Párt és a kormány élére katapultáló "polgárháború" után ismét vihar dúl a tory frakcióban. A brit lapok egyre valószínűbbnek tartják, hogy a jövő héten bizalmi szavazásra kerül sor. Politikai megfigyelők számára gyanús volt, hogy Sir Graham Brady, a képviselőket tömörítő 1922-es bizottság elnöke a parlament zárva tartása ellenére bement az irodájába, talán azt számolgatni, elérte-e már a szükséges ötvennégyet a Boris Johnson vezetői alkalmasságát megkérdőjelező levelek száma?
A négynapos ünnepre a rebellisek egyik vezetője, Tobias Ellwood, volt katona és védelmi államtitkár fegyverszünetet javasolt, miután Boris Johnson szövetségesei azzal vádolták, „öntörvényű, nárcisztikus és megvető”. A parlament védelmi bizottságának elnöke aggódott, hogy a Partygate botrány beárnyékolja a platina jubileumot, melynek csak a királynőről szabad szólnia. Eddig 30 képviselő szólította fel lemondásra a kormányfőt a nyilvánosság vállalásával és további 18 fogalmazott meg kritikát azután, hogy a rendőrségi és a független, Sue Gray főközszolga által elvégzett vizsgálat egyaránt súlyos hibákat regisztrált a Downing Street 10. irányításában. A The Times napilap idézi Lord Evanst, a közéleti normák bizottságának elnökét, aki megerősítette: "Kétségek merültek fel azzal kapcsolatban, vajon Johnson eleget tesz- e a tőle és kormányától elvárható etikai standardeknek".
Bár a mindennapi életben kevéssé érződnek a Brexit előnyei, az EU elhagyása és a brit szuverenitás visszaszerzése a fő fegyver Johnson és hívei arzenáljában. Azt a benyomást keltik, mintha leváltásával a Brexit is elveszne. Tobias Ellwood csak lovat adott a frakció euroszkeptikus képviselői alá, amikor azt javasolta, az Egyesült Királyság lépjen vissza az egységes belső piacba és kövesse az EU szabályait. A bizalmi szavazás során súlyos érv lehet, hogy egy új frontember visszafordíthatja, vagy legalábbis felhígíthatja a Brexitet. Ez különösen azoknak a képviselőknek a jövőjét sodorja veszélybe, akik a 2019. decemberi választáson az ún. vörös fal leomlásával, hagyományosan munkáspárti körzetek átállásával jutottak be a parlamentbe.
Johnson kiakolbólításához 180 kiábrándult tory képviselő szavazatára van szükség, de hiába frusztrált a frakció a nevéhez fűződő botránysorozat miatt, egyértelmű utód hiányában egyáltalán nem biztos, hogy ez a szám összejön. James Forsyth, a The Spectator konzervatív folyóirat politikai szerkesztője egy meg nem nevezett Johnson-szimpatizánst idézve azt írja: "Houdini ehhez a pasashoz képest egy Mr Bean. A gravitáció törvényének nem lehet viszont az örökkévalóságig ellenállni".