;

Oroszország;USA;Ukrajna;háború;fegyverek;

- Hiába jönnek a legjobb amerikai rakéták, a Donbász így is elveszhet

Nagyobb hatótávolságú amerikai rakétákat kap Kijev. Moszkva fenyegetőzik, de az ukrán hadsereg ezek nélkül is át tud lőni Oroszországba, mint ahogy már többször meg is tette.

– Elsődlegesen az orosz logisztikában, valamint az ellenséges tüzérségben tudnak kárt tenni azok a nagyobb hatótávolságú rakéták, melyeket Washington megígért Ukrajnának. Ezek tudják ellensúlyozni az oroszok jelentős tűzfölényét, de nem biztos, hogy ezt a csatát is meg tudják fordítani ezekkel az eszközökkel – mondta el a Népszavának a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Katonai Nemzetbiztonsági Tanszék vezetője. Resperger Istvánt azt követően kerestük meg, hogy szerdán az amerikai elnök azt közölte: az Egyesült Államok fejlettebb rakétarendszereket küld Kijevnek. Ezzel lehetővé válik, hogy az ukránok nagyobb hatótávolságból, pontosabb csapásokat mérhessenek az ellenséges erőkre.

Az USA eddig visszautasította a kérést, mert attól tartott, a fegyverekkel oroszországi célpontokat vehetnének célba, ám Volodimir Zelenszkij ukrán elnök biztosította a Fehér Házat: nem fognak ilyen támadást végrehajtani. Mindez némiképp ellentmond annak az egy nappal korábbi közlésnek, amely szerint a Fehér Ház még sem küldi el Ukrajnába ezt a rakétarendszert. Resperger István megjegyezte, az M142 High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) típusú rakéta-sorozatvető az egyik legmodernebb a világon, amivel az orosz Smercs-rakétavetőket tudják ellensúlyozni. Utóbbit tömegesen vetik be – erre bizonyítékként rengeteg, a világhálón látható kép szolgál, amin a rakéta szürke farokrésze látható, többnyire a földbe fúródva.

A most megígért amerikai szállítmányt minden bizonnyal a Donbászban fogják használni– leginkább az Izjum-Popászna-Szeverodonyeck háromszögben, ahol az ukrán erőket még mindig a bekerítés veszélye fenyegeti.

Moszkva sem lehet túlságosan nyugodt. Éppen ezért a világ tudtára adták: amennyiben ezekkel oroszországi célpontokra is csapást mérnek az ukránok, az közvetlen konfrontációt eredményezhet a Nyugattal. Ebből kifolyólag pedig Washington kénytelen lesz megbízni a kijevi vezetés ígéretében. Ugyanakkor Resperger István hangsúlyozta, ezen fegyverek nélkül Ukrajna már most is „simán” át tud lőni Oroszországba, s ez már több alkalommal megtörtént.

Rácz András Oroszország-szakértő úgy véli, az újabb amerikai fegyverszállítmánytól nem várható érdemi eszkaláció. Mint a Népszavának elmondta, az orosz vezetés csak azt értékelné közbeavatkozásnak, amennyiben harcoló NATO-egységek bukkannának fel a fronton, erre azonban nincsen politikai akarat, 

így ez a forgatókönyv lényegében kizárt. S mivel az eddigi fegyverszállításokat „benyelték”, ezzel is így lesznek, érdemi gyakorlati következmények nélkül. Persze várható harcias retorika, ami elsősorban az orosz közvéleménynek szól. „Ukrajna nem engedheti meg magának politikai okokból, hogy vaktában lövöldözzön rakéta-sorozatvetőkkel lakott területeket” – magyarázta Rácz. Mindez már csak azért sem fog megtörténni, mert az ukrán haderő rendkívül súlyos helyzetbe került a Donbászban, ami várhatóan tartós marad. „A legkisebb gondjuk nagyobb lesz annál, mint hogy orosz városokat rakétázzanak” – vélekedett.

Első reakciójában Moszkva némiképp visszafogottan kommentálta a HIMARS Ukrajnába küldését. Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes a RIA Novosztyi orosz állami hírügynökségnek nyilatkozva kijelentette, a Kreml negatívan értékeli a fejleményt. Mint fogalmazott, „elfogadhatatlan az arra irányuló kísérlet, amely a döntést úgy próbálja beállítani, mintha az önkorlátozás elemét tartalmazná. Az, hogy az Egyesült Államok egy államcsoport élén céltudatosan fegyvereket pumpál a kijevi rezsimbe, nyilvánvaló. És a zsonglőrködés, a történet egyes aspektusainak manipulálása számunkra nem változtatja meg az összképet.”

A pszichológiai hadviselés sem marad el orosz részről. Szerdára virradóra a moszkvai amerikai nagykövetség falára a Donbászban életüket vesztett gyerekekről készült videót vetítettek ki. A gyermeknap alkalmából megrendezett akció szervezői szerint az amerikai hadsereg „teljes felelősséget visel a Donyec-medence összes halott gyermekéért”.

Lézer alapú rakétapajzzsal egészíti ki Izrael jövőtől a Vaskupolát, a védelmi minisztérium által évek óta fejlesztett rendszer forradalmi változást hoz Izrael védelmi képességében.